Deprem nedir? İbret alalım

Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayına "DEPREM" denir.

Sizler de biliyorsunuz ki deprem, insanın hareketsiz kabul ettiği ve güvenle ayağını bastığı toprağın da oynayacağını ve üzerinde bulunan tüm yapıların da hasar görüp, can kaybına uğrayacak şekilde yıkılabileceklerini gösteren Allahın da Kur’an’da belirttiği gibidir; “De ki (Allah), üzerinizden veya ayaklarınızın altından, azap göndermeye kadirdir. Yahut bir fırkayı (milleti) musallat ederek bazınıza, bazınızın azabını tattırır. Bak! Ayetlerimizi nasıl açıklıyoruz? Umulur ki fıkhederler (aklederler).[EN'AM(6)/65], ya da bilim adamlarınca bir doğa olayıdır.

Bilindiği gibi yurdumuz dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte yurdumuzda birçok yıkıcı depremler olduğu gibi, gelecekte de sık sık oluşacak depremlerle büyük can ve mal kaybına uğrayacağımız bir gerçektir.

Son 58 yıl içerisinde depremlerden, 58 bin 202 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 122 bin 96 kişi yaralanmış ve yaklaşık olarak 411 bin 465 bina yıkılmış veya ağır hasar görmüştür. Sonuç olarak denilebilir ki, depremlerden her yıl ortalama 1.003 vatandaşımız ölmekte ve 7.094 bina yıkılmaktadır.

‘(Arkasından) onları, bir ‘sarsıntı’ yakaladı. Yurtlarında diz çökmüş olarak sabahladılar.’ [ARAF (7)/ 78]

‘Böylece onları bir ‘sarsıntı’ tuttu. Arkasından da yurtlarında, diz Pçökmüş olarak sabahladılar.’ [ARAF(7)/91

‘Sizi, sarsmasın diye, Arz’a dağlar bıraktı. Irmaklar ve yollar (kıldı). Umulur ki doğru yolu bulursunuz.’[NAHL(16)/15]

‘Biz, onların her birini günahlarıyla yakaladık. Onlardan kiminin üzerine, ‘taş-dolu kasırgası’ gönderdik, kimini, ‘şiddetli bir ses’ yakaladı, kimini, ‘yerin dibine’ geçirdik ve kimini de suda boğduk. Allah, onlara zulmetmedi, ancak onlar kendilerine zulmettiler.’[ANKEBUT(29)/40]

***

Pazar gününden bu tarafa Türkiye bir yürek oldu, çok hızlı hareket etti, neredeyse tüm bakanlar, başbakan, AKUT, EMKE kısa bir sure içerisinde Van merkezde ve Erciş’telerdi. Bu konuda tüm yetkilileri canı gönülden kutlarım. 2 bin 262 binanın hasarlı, bin 301 kişinin yaralı, 350’den fazla ölen insanlarımızın olduğunu öğrendim. Allah kalan insanlarımıza sabır, ölenlere rahmet, yaralılara da acil şifa versin.

Konya (Evrensel Medikal Kurtarma Ekibi) EMKE, depremin ardından Pazar gece yola çıktılar ve pazartesi öğlen Elazığ’da araçlarının devrilmesi sebebiyle kaza yaptılar.Allah’tan hafif yaralarla kurtulduklarını duydum.

Tüm Konya EMKE ekibine Konyalılar ve gazetemiz adına geçmiş olsun dileklerimizi sunarım. 

Pazar gününden beri, neredeyse tüm tv kanallarında, radyolarda, gazetelerde, deprem ile ilgili haberlerin hepsinde şu söylemler dolaşıyor; Efenim binaların betonu şu kadar olsa idi, demiri en az şu kadar olmalıydı, belediye niye ruhsat veriyor, kontrol yok mu? Binaların neden sigortası yok? Zorunlu sigorta olmalı mı? vs vs vs.

Sevgili dostlar tabi ki biz eşeğimizi sağlam kazığa bağlamak zorundayız. Biz tedbirimizi alacağız. Betonu, demiri tuğlasını eksiksiz yapacağız. Ondan sonra taktiri Allah’a bırakacağız. Amenna ve saddegna. Bizler binalarımıza, 3 kat beton 3 kat demir kullansak yıkılmama garantisini kim verebilir? Japonya’da depremlerle yıkılmayan binalar, Tusunami ile yerle bir olmadı mı?

Sözün özü şu: Hiç bir TV kanalında, radyolarda, basında, sayın, okurlar, dinleyenler, seyredenler; bu depremler bizlere birer ibret, ne olur düzgün yaşayalım, adam olalım, öleceğiz ve Allah’a hesap vereceğiz, binamızı da düzgün yapalım, mezarımızı da. Allah aşkına mal mülk sevdasına düşmeyin, birbirinizi sevin, birbirinize yardım edin. Zekatınızı verin, Allah’ın kanunlarının üstüne kanun tanımayın. Bakın Van depreminde ve diğer depremlerde ölen insanların ne planları vardı? Lütfen bunları düşünelim ve ona göre hareket edelim. Diye  medyada, bir  haber ne gördüm, ne duydum ne de okudum.Bir musibet, bin nasihatten iyidir..! Daha ne kadar musibet göreceğiz Allah aşkına.

Hoşça, sağlıcakla kalın, ama en önemlisi zekâtını veren, dinini ve vatanını seven adam gibi adam kalın.  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum