Değişmeyen 5 şey...

İnsanların hayatlarında tabi ki bi şeyler değişmek zorunda. İnsanların huyları da, alışkanlıkları da değişebilir. Fakat son 10-15 yıldır değişmeyen şeylerde su gibi değişmekte. Babam ben küçük bir çocukken derdi ki; ‘bak oğlum şu üç şey değişmez: Birincisi insanın DİNİ, ikincisi HANIMI, üçüncüsü, TUTTUĞU TAKIM, şimdilerde bunlara iki şey daha ekliyorum: Cep telefonu numarası ve içtiği sigara.

İnsanın birden fazla cep telefonu numarası olabilir. Dinimizce de insanın birden fazla hanımı da olabilir neyse. (Birinciyi ikna ya da haber etmek şartı ile )öyle gizli nikâh, mut-a nikâhı falan anlamam. Peygamberimiz (sav) buyuruyor ‘Sizin için en hayırlısı tek eşlilik’.

Günümüzde boşanmaların arttığı her 10 çiftten, 3’ünün ayrılması, geçen yıla göre evlenmek için başvuran, çiftlerde de, önceki yıllara göre 50 bin başvuru daha azalmış olduğunu da yazmadan geçemeyeceğim. Sebeplerini sonraki yazılarımda paylaşacağım.

Şimdi adam, kadın, kız, oğlan her kimse yahu bir telefon numarası alıyorsun haftaya “numarayı değiştirdim abi” diyor. Hadi diyorsun olabilir önceki sahibi sıkıntılı herhalde diye düşünüyorsun, ya da başka hattın kampanyası iyi geldi diye düşünürken öbür hafta veya ay telefon numarası bir daha değişmiş. Emin olun o insana ne kız, ne oğlan ne iş, hiç bir şeyinizi paylaşmamanız ve hiç bir şeyi emanet etmemeniz gerekiyor. Nerde sahtekâr dolandırıcı üçkâğıtçı adam var, ha bire numara değiştiriyor. İnanın ki, Allah’a çok şükür ne dolandırıldım, ne de bir olay yaşadım. Sadece aklıma geldi ve sizlerle paylaşmak istedim.15 Ağustos 1996’dan beri cep telefonu numaram aynı hiç bir kampanyaya katılmadım, sadece sabit ücreti daha az vermek adına bir kez tarife değişikliği yaptım. Allah affetsin günde bir iki, bilemedin, üç sigara içerim ama 16 yıldır da aynı sigara içerim. Daha doğrusu paket alacaksam, yanımda bulunduracaksam aynı sigaramı alırım, hem de her markette ve bakkalda bulamadığım halde. Gelelim takıma adam kurulduğundan beri ilk kez şampiyon oldu diye bundan sonra Bursalıyım diyor. O zaman Trabzonspor taraftarlarının hiç olmaması gerekiyor.33 yıldır adamlar şampiyonluğa hasret.(Bursa’nın şampiyon olması, Trabzon’u ateşledi. “Ulan dediler içlerinden veya sesli, Bursa şampiyon oluyor da biz neden olmayalım dedirtti. Hem yöneticilerinin, hemd e yerel basının aklına başına getirdi bence.) Şimdiki gençler de ise, bir başıboşluk, bir vurdumduymazlık, bir boşvercilik, soruyorsun; Galatasaraylıyım da. bu yıl tutmuyorum abi, nasıl yani? Geçen yılda Bursasporluyum diyordun oğlum? Şaka falan değil ha ciddi ciddi söylüyor. Sonuçta din değil ama buda çok sık olursa, insanın samimiyetinde şüphe olduğunu, daha doğrusu samimi olmadığı kanısına vardırıyor.

Siz siz olun kişiliğinizden, karakterinizden, helal çerçeveler doğrultusunda ödün vermeyin. İnsanın bir çizgisi olur.Kalın sağlıcakla.

Yeni yıl mesajım (Yeni yıla çoktan girdik ama…)

*Zamanı yapamayacağımız şeyleri istemekle geçiririz.

Oysa gücümüz tüm zamanları zorlar.

Yeter ki kendimize ve dostlarımızın gücüne inanalım.*

Yeni yılınızın dolu dolu ve en içten gülümsemelere açılması dileğimle.

Nice sağlıklı, huzurlu yıllara.

Hoşça, sağlıcakla kalın. Ama en önemlisi adam gibi adam kalın…

HAFTANIN FIKRASI…

Bir BJKli, bir Fenerli ve GSli Arabistan'da yasak olmasına rağmen bir otelde içki içerken yakalanırlar. Mahkemeye çıkarılırlar. Karar; İDAM! İtiraz ederler ve karar ömür boyu hapis cezasına çevrilir. Ama o gün bayrama denk geldiği için Prens Hazretleri cezayı kaldırıp hepsine 20 kırbaç ceza verir.

Bizimkileri sempatik bulduğu için de bir kıyak daha yapıp herkese cezasını hafifletmek için bir istek hakki tanır.

Beşiktaşlı: "Sırtıma bir yastık bağlayın" der. 10 kırbaçtan sonra yastık paramparça olur ve pek fayda etmez.

Uyanık Fenerli bunu görünce: "Sırtıma iki yastık bağlayın" der.

Ama iki yastık bile 10 kırbaca dayanmaz.

Sıra GS'lıya gelince Prens Hazretleri: "Bak GS'li sana acıdım. Bu yıl ligde durumunuz kötü, teknik direktörlerden çektiniz vs.vs... Bu yüzden sana iki istek hakki veriyorum" der...

GS'li: "O zaman bana 40 kırbaç vurulsun". Herkes şaşkına döner.

Prens Hazretleri: "Peki ikinci isteğin nedir?" diye sorar...

GS'li pis pis sırıtarak: "Fenerliyi sırtıma bağlayın" der.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum