Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Değişime hazır olun

 

Konyaspor’u özlemiştik. Hem futbolu ve şehrin takımının sahaya çıkmasına duyulan özlem hem de takımın sportif anlamda neler yapacağına yönelik merak heyecanı daha da arttırıyor. Erzurumspor maçında yüzbinlerce Konyalı, ekran başına bu merakını gidermek için geçti. 

Aykut Kocaman’ın Antalya kampını uzatmasından tedirgin olmuştum. -12 derecede oynanacak maçta Konyasporlu futbolcuların kötü etkilenebileceği endişesi vardı ama sanki tam tersi etki etmişti. Aşırı soğuğa dayanabilmek için daha da hareketli bir oyuncu grubu vardı. Özellikle orta sahada Konyaspor’un sert ve alan kapatan oyun tarzı Erzurumspor’un üçüncü bölge ile bağını büyük ölçüde kopardı. Savunmadaki dikkatiyle de az sayıdaki ev sahibi takım atağını kolaylıkla savuşturdu. Traore ve Ömer Ali’nin hızlı oyunuyla rakip kaleyi ara ara rahatsız etmeyi unutmadı. 

Bu arada Aykut Hoca’nın kafasındaki oyun ve oyuncu tercihiyle ilgili de önemli sinyaller aldık bu maçta. Zuta’yı ilk maçta oynatması, ilk yarı boyunca iyi bir performans sergileyen Diagne’nin yerine Ali Turan’ı, Jonsson'un yerine Volkan’ı oynatması gibi işaretler…

Zuta henüz adapte olamamış gibi görünse de takım genel olarak iyi görüntü sergiledi. Opanasenko’yu dikkate almıyorum. Vasatın altı bir adam olduğu artık tescillendi. Erzurum akıllı olsa oradan büyük sıkıntı yaşatabilirdi.  Yeşil Beyazlılar, ilk yarının son 10 dakikasına kadar uyuttuğu Erzurumspor’a bir anda yüklenip arka arkaya net pozisyonlar da buldu. Aykut Kocaman’ın eskisi gibi ikinci yarının ortasından sonra skora yönelik oynama tarzını terk ettiğini bildiğim için ilk yarı gol olacağını düşünüyordum ve Traore ile Ömer Ali ortaklığı golü buldu.

İkinci yarı rakibin üstüne gitmeye devam eden Yeşil Beyazlılar, ilk 10 dakikada bir gol daha buldu ve büyük avantaj yakaladı. Hemen ardından Serkan’ın büyük hatası nedeniyle gelen ve farkı bire indiren gol Erzurum’u umutlandırsa da Konyaspor’un galibiyet havasını dağıtmaya yetecek bir umut değildi bu. Gerçekten ikinci yarıya iyi başlamayı çok isteyen bir Konyaspor vardı sahada.

Kocaman, Yatabare ve Miloseviç’i alarak rakibi kalesinden uzak tutmayı başardı ve son 10 dakikaya kadar farkı korudu. 83’te yaptığı Diagne değişikliğiyle, az görülür şekilde üçlü savunmaya dönmesi ise altın değerindeki üç puandan olmamak içindi ve haklıydı.

Böyle zorlu deplasmanda, ikinci yarının ilk maçında gerçekten çok değerli bir galibiyet oldu. Antalya, Bursa ve Malatya serisinden çıkacak en az 7 puanla birlikte Konyaspor için ligin seyri ciddi ölçüde değişir.

Değişime hazır olun.

Önceki ve Sonraki Yazılar