Darbe gecesi halaylı kutlama iddiası

Darbe gecesi halaylı kutlama iddiası

Kırklareli'nin Babaeski ilçesindeki bir seyahat acentesinin İtalya'ya düzenlediği geziye katılan bir grup FETÖ üyesinin, 15 Temmuz darbe gecesinde halay çekerek kutlama yaptığı iddia edildi- Eski FETÖ üyesi olduğunu öne süren A.K:- "15 Temmuz darbe girişi

KIRKLARELİ (AA) - ÖZGÜN TİRAN - Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde ki bir seyahat acentesinin İtalya'ya düzenlediği geziye katılan bir grup Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesinin, 15 Temmuz darbe gecesinde halay çekerek kutlama yaptığı öne sürüldü.

Darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan A.K, Kırklareli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesindeki ifadesinde, daha önce örgütün düzenlediği bazı iş gezilerine katıldığını ve bu gezilerde FETÖ üyeleri ile sohbet ettiğini söyledi.

Örgütle ilişkisinin çok kısa sürdüğünü ve 2012'de bağlarını kopardığını ileri sürerek, örgütün insanların dini duygularını sömürdüğünü ifade eden A.K, 15 Temmuz'da yaşadıklarını şöyle anlattı:

"15 Temmuz darbe girişimin yaşandığı gece gezi amaçlı İtalya'nın Venedik kentindeydim. Gezide bulunan emekli binbaşı, avukat ve doktorların, darbe gecesinin yaşanmasının ardından halay çekerek, 'İyi ki darbe oluyor', 'Recep Tayyip Erdoğan'dan kurtuluyoruz' şeklinde ifadeler kullandıklarını duydum. Ben bu şahıslara, 'Ne yapıyorsunuz, siz nasıl Türksünüz?' dediğimde, bana 'Bırak Allah'ını seversen, Recep Tayyip Erdoğan'dan kurtuluyoruz' dediler. Dönüş vaktinde ise bu şahısların cep telefonlarından darbenin başarısız olduğunu görünce FETÖ askerlerinin neden alındığını belirterek, hükümet aleyhine hakaretlerde bulunduklarını işittim."

A.K. ifadesinde ayrıca halay çeken grubun söylemleri karşısında geziye katılan iki engelli kardeşin korktuğunu, onları teselli etmeye çalıştığını kaydetti.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı