Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan fahiş fiyat artışı fırsatçılarına kötü haber!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan fahiş fiyat artışı fırsatçılarına kötü haber!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hayat pahalılığını azaltmak için yaptığımız fedakarlıkları kazanç vesilesi gören tamahkarlara fırsat vermiyoruz. Fahiş fiyat artışlarıyla insanımızın rızkına ulaşan habis ellere karşı hukuki düzenlemeleri hayata geçiriyoruz" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hayat pahalılığını azaltmak için yaptığımız fedakarlıkları kazanç vesilesi gören tamahkarlara fırsat vermiyoruz. Vatandaşımızın ekmeğine aşına kan doğrayan bu fırsatçılara kesinlikle göz açtırmayacağız" dedi.

"TÜRKİYE 21. YÜZYILIN YÜKSELEN YILDIZLARINDAN BİRİ OLACAK"

"Serbest piyasa ekonomisi kurallarıyla uyuşmayan fahiş fiyat artışlarıyla insanımızın rızkına ulaşan habis ellere karşı hukuki düzenlemeleri hayata geçirmeyi sürdüreceğiz" diyen Erdoğan, "Türkiye'yi son 20 yıldaki netameli süreçlerden nasıl başarıyla çıkardıysak inşallah şu anki kriz ortamından da anlımızın akıyla çıkartacağız. Yeni başarı hikayeleriyle evlatlarımıza bırakacağız büyük ve güçlü Türkiye'nin taşlarını döşemeye devam edeceğiz. Mandacı ekonomistleri tetikçi akademisyenler, milletin felaketinden rant devşirmeye çalışan kifayetsiz muhterisler ne derse desin Türkiye sağlam alt yapısı, üretim gücü, nitelikli insan kaynağı ile 21. Yüzyılın yükselen yıldızlarından biri olacaktır. Yeter ki biz bu süreçte umudumuzu asla kaybetmeyelim, biz felaket tellallarının ufkumuzu karartmalarına izin vermeyelim. Biz milletimizle yeter ki aramıza kimsenin girmesine müsaade etmeyelim. Yeter ki biz hakkın rızasını gözeterek halkımız için, gençlerimiz, kadınlarımız, evlatlarımız için çalışmaya devam edelim. Allah'ın izniyle gerisi muhakkak gelecek. Şu an aşılmaz görünen engeller önümüzden birer birer kaybolacaktır. Çünkü, bu kutlu davanın sahibi haktır, hak olan davada zafer muhakkaktır" ifadelerini kullandı.

"İNSANLARIMIZIN HAYAT PAHALILIĞI YÜKÜ ALTINDA ZORLANDIĞINI BİZ DE TESPİT EDİYORUZ"

Yaşanan ekonomik sıkıntıların küresel nedenleri olduğunu söyleyen Erdoğan, "Bugün insanlarımızın geçim sıkıntısı olabilir, İnsanlarımızın hayat pahalılığı yükü altında zorlandığını biz de tespit ediyoruz. Şunu bilmek lazım dünya nasıl bir girdaptan geçiyor. Bütün bunlarla beraber şu anda AK Parti iktidarı olarak biz, ülkenin milletin bilhassa da evlatlarımızın geleceğini tehlikeye atmaya yetecek gerekçeler değildir. Çünkü, tıpkı geçtiğimiz 20 yıldaki eser ve hizmetlerimiz gibi aldığımız ve alacağımız tedbirlerle insanlarımızı geçim sıkıntısından kurtaracak olan da enflasyonu düşürecek olan da , istikrarı tahkim edecek olanda, herkesin iş ve aş sahibi olmasını güvence altına alacak olan da, ülkemizi hak ettiği aydınlık yarınlara kavuşturacak olan da biziz.

Türkiye'nin AK Parti ile Cumhur İttifakı ile Cumhurbaşkanı olarak bizimle yoluna devam etmesi için yüzlerce, binlerce, milyonlarca sebep sayabiliriz. Ülkenin bu kıyafetsizlere teslimi için huzuru kalp ile ortaya konabilecek tek bir akıl , mantık, vicdan, ahlak ürünü sebep bulunamaz. Bu hakikatlerle milletimizin huzuruna çıktığımızda karşımıza dikilenlerin hepsinin de kağıttan birer kaplan olduğu kendiliğinden anlaşılacaktır" dedi.

KÜRESEL TİCARET AYLAR BOYUNCA ADETA DURMA NOKTASINA GELDİ

İnsanlığın son 2 buçuk yıldır tarihinin en ciddi ve geniş çaplı krizlerinden birini yaşadığına dikkat çeken Erdoğan, Korona virüs salgını ile sağlık alanında başlayan sıkıntıların derinleşerek devam ettiği kaydetti. Erdoğan, "Bu salgın dünyada özellikle ekonomideki dengeleri, alışkanlıkları alt üst etti. Hemen her anlamda üretim aksadı, tedarik zincirlerinde kırılmalar oldu. Küresel ticaret aylar boyunca adeta durma noktasına geldi. Salgın noktasındaki olumsuzluklardan az gelişmiş ve yoksul ülkeler değil gelişmiş ülkeler dahil herkes etkilendi" diye konuştu.

FED'İN FAİZ KARARI SIRADAN BİR OLAY DEĞİLDİR

FED'in faiz kararıyla ilgili de değerlendirmede bulunan Erdoğan, "Amerika'da böyle bir adımın atılması sıradan bir olay değildir. Türkiye salgın krizini tüm boyutlarıyla başarılı şekilde yöneten ülkelerin başında geliyor. Vakitlice aldığımız tedbirler sayesinde hiçbir vatandaşımızı çaresiz, sahipsiz bırakmadık. Hastane kapısından geri çevrilen, ilaç bulamadığı için vefat eden, sağlık hizmetlerine ulaşamayan hemen hiçbir vatandaşımız olmadı. Ekonomik olarak bizden çok daha zengin olan ülkelerde rastlanan vahim görüntülerin hiç biri hamdolsun ülkemizde yaşanmadı. Her kesimden insanımızın yanında olduk. Bu kritik süreçte muhalefetin baskılarına rağmen ekonomide kontak kapatmadığımız gibi şartları zorlama pahasına üretimi sürdürdük. İhracat, istihdam ve sanayi kapasite kullanım oranları uyguladığımız politikaların ne kadar doğru ve isabetli olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz yıl, tarihimizin en yüksek ihracat rakamı olan 225 milyar doları aştık. Mayıs ayı itibari ile 12 aylık ihracatımız 243 milyar doları geride bıraktık. Türkiye'nin bu noktaya yıllık 36 milyar dolar ihracattan geldiğini özellikle hatırlatmak istiyorum . Hedefimiz 500 milyar dolarlık ihracata ulaşmak ardından bunu da ikiye katlamaktır. İhracat ile beraber istihdamda önemli bir ivme yakaladık. Sanayi, üretim, turizmin çarkları döndükçe istihdamımız da günden güne artıyor. Pek çok ülke istihdam konusunda pek çok sıkıntı yaşarken biz 30, 4 milyon rakamına ulaştık. Üstelik bunu geçen yılın Ocak ayına göre iş gücümüz 31 buçuk milyondan 34, 2 milyona yükselmesine rağmen başardık" dedi.

2022 YILI İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 7,3 ORANINDA BÜYÜME KAYDETTİK

Turizmde bu senenin gerçekleşmelerinin son derece umut verici olduğunu söyleyen Erdoğan, "Dünya ekonomisi ciddi daralma riski ile yüzleşirken biz 2022 yılı ilk çeyreğinde yüzde 7,3 oranında büyüme kaydettik. Yarımda açıkladığımız yüksek alım fiyatları, pirimler ve desteklerle çiftçimizin yanında olduğumuzu gösterdik. Salgın günlerinde vatandaşlarımızı nasıl kaderine terk etmediysek korona sonrası dönemde de hiç kimseyi tek başına bırakmıyoruz. Rusya Ukrayna savaşı ile tarihi zirveleri zorlayan petrol, doğalgaz ve emtia fiyatlarının yol açtığı sıkıntılarda vatandaşlarımızın yanındayız. Bu doğrultuda vergi indirimlerinden hibeye, sosyal destek paketlerinden elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki sübvansiyonlara kadar bir çok adım attık. Vatandaşımızın yükünü hafifletmek için konutlarda kullanılan doğalgazın fiyatında yüzde 82'ye varan sübvansiyon sağladık" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler