Çöpte Medeniyet

Seydişehir Belediyesi bir ilke daha imza atarak temizlik işlerini özelleştirdi.

Şimdiye kadar devlet mantığı ile yürüyen işler bundan sonra özel sektör çalışması ile devam edecek.

Türkiye”nin birçok büyük kentinde yıllar önce özelleştirilen temizlik işleri ilçelerde yeni yeni yaygınlaşmaya başladı. Daha ucuza daha temiz bir şehir anlayışı ile büyük şehirlerde başarılı olmuş bu özelleştirme çalışmasına, devlet dairelerinin büyük bir kısmı zaman kaybetmeden geçiyor. Çevresindeki birçok ili ve ilçeyi geride bırakarak bu anlayışı Seydişehir’e getiren belediye başkanını kutlamak gerekiyor. 

Temizlik işlerini  alan şirket belediyenin  bu iş için  kullandığı ekipman dan daha fazlası ve daha gelişmişi ile çalışmaya başladığını Seydişehirli bugün rahatlıkla görebiliyor.. 

Sabahın erken saatlerinde başlayan temizlik hareketi cadde ve sokakları baştan sona temizleyerek dükkânını yeni açan esnafa tertemiz caddeleri ve sokakları teslim ederken  şehir halkına ise çöpsüz bir çevre hazırlıyor..

 Bunun yanında devlet imkanları ile Şimdiye kadar Seydişehir’e getirilemeyen tıbbi atık toplama aracı, sayısı 1.800 çöp konteynırlarını belirli aralıklarla yıkayan ve dezenfekte eden gezici araç Caddeleri sokakları süpürebilen son teknoloji süpürge özel sektör tarafından Seydişehir e getirildi.

Seydişehirli temizlik gibi çok önemli bir görevi alan bu temizlik şirketinden ilk gün başladığı gibi devam etmesini bekliyor.  Yeni bir temizlik anlayışla ile Caddelerde sokaklarda renk katan temizlik şirketi devlet işi ile özel sektör arasındaki farkı hemen yansıtıyor.  İnsan temizlik şirketinin çalışmasını gördükçe keşke daha önce özelleşseydi demekten kendisini alamıyor hatta bütün devlet daireleri özelleşin en çabukta hastaneler den başlansın diyor.

 Bir şehirde çok şeyler yapabilirsiniz asfalt, kaldırım, park, bahçeler yaparsınız ama temiz olmayınca bunların hiç birisinin önemi kalmaz. Medeni olmanın temel şartı temiz olmaktan geçer buda sürekli yenilenerek sürekli gelişerek sağlanır.   

Çöpte devrim olarak nitelendirebileceğimiz bu anlayışın tam uygulanabilmesi için halkımızın daha duyarlı olması elzemdir. Halkımızın çöpleri konteynırlara atması evinin ya da işyerinin önünü temiz tutması birinci şarttır.

Avrupa ülkelerinde işyerinin ya da meskenin önündeki kaldırımda meydana gelen buzlanmada yaralanan bir vatandaştan o işyerinin ya da meskenin sahibinin sorumlu tutulduğunu biliyoruz. Dolayısı ile ilk temizlik vatandaş tarafından yapılması gerekmektedir

Yeni temizlik anlayışı Seydişehir’e hayırlı olsun. Birçok ilde olmayan bu temizlik anlayışı ile Seydişehir’i daha temiz, daha yaşanabilir bir kent haline getiren Sayın Belediye Başkanı İbrahim Halıcı’ya teşekkürler.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.