M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Çocuklar için; kanser hastaları ve eroinmanlar için

Dans et şampiyon, kimsesizler yurdundaki yalnız çocuklar için dans et. Çocuklar için salla yumruklarını. Kiralarını ödeyemeyen işsizler için dans et. Şu alçağın işini bitir!

***
Meyhanedeki ayyaşlar için dans et şampiyon, kanserden ölen yoksul hastalar için, kefaletleri ödenmeyen sefil mahkûmlar için, herkesin terk ettiği eroinmanlar için, kocaları olmayan gencecik hamile kızlar için. Dans et şampiyon, savaş onlar için!

***
Şu aşağılık herifin işini bitir, çenelerini dağıt hepsinin. Düşkünler yurdundaki zavallılar için, emeklilik maaşı alamayan yaşlılar için, pis bir sokakta müşteri bekleyen yaşlı ve yorgun fahişeler için…

***
Meyhanelerde oturmuş demlenen bütün yalnız kalpler için, bilardo salonlarındaki yalnızlar için, sokak köşelerindeki yalnızlar için. Dans et şampiyon, savaş onlar için!

***
Temizlik işçileri için salla yumruklarını; hava limanlarında, otobüs duraklarında, benzin istasyonlarında yerleri süpüren küçük insanlar için. Savaş onlar için şampiyon. Otellerde yatakları yapıp tuvaletleri temizleyen küçük odacı kızlar için dersini ver şu aşağılık herifin!
Seni kurtaranlar senatör değildi, vali değildi, başkan değildi. Sokaktaki insanlar kurtardı seni. Şimdi sokaklar adına savaş, hadi evlat, işini bitir şu aşağılık herifin!

***
Bu ring ikinize fazla. Hadi bitir işini, suratını paramparça et. Yoksullar adına şampiyon, yoksullar adına! Hadi yavrum salla yumruklarını! Muhammet Ali’yi hiç kimse yenemez, hiç kimse. Sadece Cassius Clay yenebilir ama o da bu akşam aramızda değil.
Dans et şampiyon, hadi oğlum dans et!

***

Bu sözler, Muhammed Ali’nin antrenörlerinden Bundini tarafından 30 Ekim 1974’teki Zaire maçından önce Ali’ye fırlatılan sözlerdir.

Muhammed Ali, George Foreman’a karşıdır.

Muhammed Ali 32, Foreman 26 yaşındandır.

Şampiyon Joe Frazier’ı yenerek çıkmıştır Muhammed Ali’nin karşısına.

Daha hiç maç kaybetmemiş, kazandığı maçların birçoğunda rakiplerini adeta dağıtmıştır.

***

Yıllar sonra adına Rumble in the Jungle denilen maç, tüm dünya Müslümanlarının ekrana kilitlendikleri ve Foreman’a büyük şans verilen, Muhammed Ali’nin sakat kalabileceği düşünülen bir maçtır.

Oysa Muhammed Ali, pek çoğumuzun babalarının da izlediği bu maçta George Foreman’ı temsil ettiği her şeyle birlikte yere serer.

Tüm İslam dünyası ve tüm mazlum coğrafyaların bayram günüdür yaşanan.

***

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi tarafından Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Aziz Sancar’ın, BBC'nin “Siz Arap mısınız?” sorusuna, “Ben Türküm, o kadar. Mardin'de doğmuşsam. Cizre'de doğmuşsam, Kars'ta da doğmuşsam ben Türküm” cevabı da böyledir...

Arap asıllı imiş, hiç fark etmez...

Nasıl ki Muhammed Ali inançla kendisine karşı olan değerlere karşı arkasına tüm mazlumları almışsa, Prof. Dr. Aziz Sancar’ın da simge değeri öyle olmalıdır..

Prof. Dr. Aziz Sancar; Türk’tür, bu coğrafyanın çocuğudur.

Çocuklar için; kanser hastaları ve eroinmanlar için umut kaynağıdır...

Tıpkı Muhammed Ali gibi...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum