Çin'de "ABD'nin Küresel Gözetim Kaydı" raporu yayımlandı

Çin'de "ABD'nin Küresel Gözetim Kaydı" raporu yayımlandı

Raporda, Snowden'ın açıkladığı izleme faaliyetlerine ilişkin iddialar doğrulandı

PEKİN (AA) - Çin'de internet ve enformasyon alanında faaliyet gösteren bir kuruluş, hazırladığı  "ABD'nin Küresel Gözetim Kaydı" adlı raporda, doğrudan Çin'e karşı gizli faaliyetlerin yürütüldüğünü doğruladı. 

Çin İnternet Medya Araştırmaları Merkezi'nin hazırladığı raporda, eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) sistem analisti Edward Snowden tarafından ortaya çıkarılan ve Çin'in de aralarında bulunduğu birçok ülkede izleme faaliyetinin olduğu yönündeki iddialara yer verildi.

Raporda, Çin'in çeşitli devlet kurumları tarafından birkaç aydır yürütülen soruşturma neticesinde, "Çin'e yöneltilen gözetim faaliyetlerinin varlığının" doğrulandığı ifade edildi.

"ABD gizli gözetiminin ana hedefinin Çin olduğu" savunulan raporda, Washington'ın Çinli liderleri, bilimsel kuruluşları, üniversiteleri ve çeşitli kuruluşları gizlice dinlediği öne sürüldü. Raporda ayrıca, ABD'nin bilgisayar oyunlarındaki verileri aldığı, sohbet odalarındaki yazılımları da casusluk operasyonları için kullandığı iddia edildi. 

Snowden'ın uluslararası basına sızdırdığı bilgilere de yer verilen raporda, ABD'nin 2009 Ocak ayından bu yana Çin'in bilişim devi "Huawei" şirketi çalışanlarının maillerini topladığı belirtildi.

ABD'nin siyasi, ekonomik, askeri ve teknolojik hegomonyasının sağladığı avantajla müttefikleri dahil dünya genelinde casusluk faaliyeti yürüttüğü öne sürülen raporda, ABD'nin izleme programı PRISM eleştirildi. Raporda, PRISM'in ortaya çıkmasıyla ABD'nin internet tarihinin en geniş kapsamlı, masraflı ve uzun vadeli gözetim işlemini yürüttüğü kaydedildi.

ABD'nin, izleme faaliyetlerine ilişkin açıklama yapması gerektiği vurgulanırken, insan haklarını ciddi şekilde ihlal eden bu faaliyetleri durdurması ve küresel siber ortamda stres ve düşmanlık oluşturmaktan kaçınması istendi. Raporda ayrıca, ABD'nin dinleme faaliyetlerinin, uluslararası hukuka aykırı olduğu vurgulandı.

ABD, son olarak 5 Çinli askeri görevliyi, siber casusluk faaliyetiyle çeşitli Amerikan firmalarından stratejik bilgi çalma iddiasıyla suçlamış, Çin ise suçlamaların "uydurma unsurlara dayandığını” ve ABD ile Çin arasındaki “işbirliği ve karşılıklı güveni” tehlikeye atacağını açıklamıştı.

Çin tepki olarak, geçen yıl kurulan ABD-Çin siber güvenlik çalışma grubunun faaliyetlerini askıya aldığını ilan etmişti.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.