Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Cesur Futbolun Meyvesi

Nurullah Sağlam Konyaspor’a gelmiş en iyi teknik direktörlerden biriydi. Konya’da çalıştığı yaklaşık bir buçuk yıl boyunca hem takıma iyi işler yaptırdı hem de şehirle çok iyi ilişkiler kurmuştu. Zaten kötü bir yönetime ve istedikleri yapılmamasına rağmen kalitesini ortaya koyarak Anadolu takımlarında uzun sayılabilecek bir süre Konyaspor’da çalışmayı başardı.

 

            Giray Bulak ise çok akıllı bir teknik direktör. Konyaspor’u çabuk çözdü. Elindeki malzemeyi nasıl iyi kullanabileceğini iki haftada çözdü. Şanssızlığı ise büyük takımlara karşı oynamasıydı. Konyaspor’un en önemli sorununun rakipten baskı yemesi olduğunu ve oyunu sahasında kabullenmemesi gerektiğini biliyordu. Galatasaray, Trabzonspor ve Gaziantep maçlarına aynı anlayışla çıktı. Yani “En iyi savunma hücumdur” diyerek. Büyüklere karşı bu risk fazlaydı. Bunu kendisi de kabul etti ancak onların dışındaki takımların birbirine yakın kadrolara sahip olduğu düşünüldüğünde cesur oynamanın Antep maçında meyve vereceğini adı gibi biliyordu.

 

Pazar günü oynanan maçta Nurullah Sağlam kendi içinde çelişkili bir anlayışla maça çıktı. O tek forvet oynayıp Konyaspor’u yavaş yavaş eritmeyi planlarken oyuncuları rakibin üzerine yüklenip işi çabuk bitirmeyi düşündüler. Ama iki forvet çıkıp temkinli oynasalardı belki Konyaspor’u kolay çözebilirlerdi. Karşılarında ise tam tersini düşünen maça iki forvetle başlayan rakibin yüklenmesine fırsat vermek istemeyen, özellikle defansını orta sahaya yaklaştıran ve oyunu sahasında kabul etmeyen bir ekip vardı. Hocalarının dediğini bir türlü yapamayan Gaziantepsporlu futbolcular kendilerine boyun eğmeyen bir Konyaspor karşısında hayli zorlandı. Pozisyon buldular ama özellikle kanatları kullanamayınca neye uğradıklarını şaşırdılar.

 

Erhan Albayrak  Mehmet Yozgatlı’nın sinirlerini bozdu. Cihan, Erman Özgür’e fırsat vermedi. Ömer, Beto’ya ilk yarıda neredeyse adım attırmadı. İsmail zaman zaman aksadı ama ona hem takım arkadaşları hem de taraftar artık alıştı.

 

Orta sahada ise Mustafa Er yine yana ve geriye oynama hastalığına tutuldu, Fahri’yi Murat Ceylan ve Tabata ile yalnız bıraktı. Ama orta sahanın imdadına yine Giray Bulak yetişti. İlk yarı Tehoue’nin yerine Zafer Demir’i alarak maçın seyrini değiştirdi. Kanatlardan gidemeyen Gaziantep orta sahası tam anlamıyla kilitlendi.

 

Üç yıldır bir teknik direktörün Da Silva’yı orta sahanın solunda oynatmayı akıl etmesi en güzel gelişmelerden biriydi. Açıkta bu kadar etkili olan bir futbolcunun farkına varamamak nasıl bir taktik anlayışla, gözlemle bağdaştırılır bilemiyorum.

 

Bu arada Veysel gördüğüm en faydalı futbolculardan biri. Türkiye’de her takımın onun gibi bir futbolcuya ihtiyacı var. Tebrik ediyorum kendisini. Oyunu neredeyse tek başına rakip kaleye yıktı.

 

Gaziantep gibi zor bir deplasmandan çok önemli bir 3 puan çıkarmayı başaran Konyaspor Giray Bulak ile iyi işler yapacağını artık ispatladı. 10 puan Konya’ya hayırlı olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar