Çeşni

Bir kuruluşumuzca yapılan araştırmaya göre, nüfus başına yılda 4-5 kg buğday karşılığı ekmek israf olmaktadır. Türkiye çapında yapılan bu büyük israf ile yaklaşık olarak 30 büyük fabrika, 8 adet Suat Uğurlu büyüklüğünde baraj yapılabilmekte ve 3000 adet belediye otobüsü alınabilmektedir.

İstanbul’da israf edilip çöplüğe atılan bir haftalık ekmek, Norveç halkının bir günlük ekmek ihtiyacını karşılayacak niteliktedir.

 

Birleşmiş Milletler ve çeşitli kuruluşların raporlarına göre, sadece 19 milyon çocuk yeterli beslenemediği için ölmektedir.

Fransa’da 9 milyon köpek, 8 milyon kedi beslenmektedir. Tüketim miktarları 230 milyar franktır. Somali’nin yıllık bütçesi ise, 400 milyon dolardır. Fransa’daki kedi ve köpekler Somali halkının tükettiği miktarın 10 katını tüketiyor. 4 kiloluk bir kedi 350 kilo kalori protein tüketiyor. Bir Afrikalının 2 misli kalori alıyor.( Rakamlar artmış olabilir)

 

Türkiye’de bir yılda meydana gelen trafik kazalarında ölen çocukların sayısı ,rakamlar değerlendirildiğinde 1996 yılında, 11 batılı ülkenin genel toplamına yakındır. Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, İrlanda, İtalya, İspanya, İsveç, Portekiz ve Yunanistan’da meydana gelen trafik kazalarında ölen çocukların toplamı, Türkiye’de karayollarında ölen çocukların toplamına eşittir

 

ABD’de 3200 dolar olan kişi başı sağlık harcaması Türkiye’de 150 dolar seviyesinde. Doğuda her 100 çocuktan 70’i ölürken, Türkiye’nin sağlığa ayırdığı pay Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiği % 10’un çok altında. Türkiye genelinde bir hekime 850 hasta düşerken, bu sayı SSK’da 3494 hastaya ulaşıyor (Rakamlar zamanla değişebilir).

 

Hayatımız boyunca yaklaşık 6 yıl yemek yiyor, 7,5 yıl da çalışıyoruz. Uykuya ise 25 yıl ayırıyoruz. Ortalama olarak 5 ton dışkı ve 40000 litreden fazla idrar atılıyor. Bu da yaklaşık 128 küveti doldurur. İşin en garip tarafı da sanki hiç işimiz yokmuş gibi 40 gün tuvalette kalıyoruz.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum