Çankırı Belediyesi GES ile yılda 700 bin lira gelir sağlayacak

Çankırı Belediyesi GES ile yılda 700 bin lira gelir sağlayacak

Çankırı'da 5,5 milyon liraya mal olan 1 megavatlık güneş enerjisi santrali üretime başladı- Belediye Başkanı Dinç:-"GES projesi sayesinde belediyemizin kasasına yılda yaklaşık 700 bin lira girecek. Belediyemiz tarafından proje için ödenen miktar, 3 yılda

ÇANKIRI (AA) - Çankırı Belediyesi tarafından 5,5 milyon liraya yaptırılan güneş enerjisi santralinde (GES) üretime başlandı.

Belediye Başkanı İrfan Dinç, Yapraklı yolu 10. kilometresinde 20 dönüm arazide kurulan 1 megavatlık GES'in tanıtımı için tesiste basın toplantısı düzenledi.

Dinç, burada yaptığı konuşmada, 5,5 milyon liraya mal olan tesis için 3 milyon 457 bin liranın Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından verildiğini, yaklaşık 2 milyon liranın da belediye bütçesinden karşılandığını söyledi.

Tesisin 1 Mart'ta TEDAŞ kabulünün gerçekleştiğini belirten Dinç, "Tesisimizde 4 bin panel ve 40 inverter bulunmakta. Üretilen enerji yer altı kablosu ile bin 300 metre ilerideki dağıtım şirketine ait trafoya bağlanarak şehir şebekesine verilmektedir." dedi.

Tesiste yılda ortalama 1 milyon 350 bin kilovat saatlik enerji üretilmesini beklediklerini aktaran Dinç, "Bu değer hava şartlarına göre yüzde 10 değişiklik gösterebilir. Üretilen enerji 13,3 dolar karşılığında devlete satılacak. GES projesi sayesinde belediyemizin kasasına yılda yaklaşık 700 bin lira girecektir. Belediyemiz tarafından proje için ödenen miktar ise 3 yılda amorti edilecek." ifadelerini kullandı.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler