Camilerimiz şenlensin!

Geçtiğimiz gün öğlene doğru camii den cıvıl cıvıl sesler geliyordu,bende camii hocamızı bi selamlayım, hayırlı Ramazanlar dileyim dedim. Camide 25 – 30 a yakın erkek öğenci vardı . Maşaallah hocam kadron iyi dedim. Camii hocamızda 60 tane kızımızda aşağı katta demez mi gercekten maşaallah.

Yazır Mahallesi Hz. Huzeyfe Camii imam hatibi İbrahim Alaca ile biraz sohbet ettik. Caminin açılan yaz kuran kurslarıyla canlılık kazadığını belirtti. Camilerimizde yaz kuran kursları başladığını, anne babalar okulların tatile girmesiyle çocuklarını, Kur’an kurslarına gönderdiklerini, kurslarımızda yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımızın dini eğitimlerini en iyi şekilde almalarının, öğrenmelerinin en büyük hedefi olduğunu, kursta çocuklarımıza birinci sırada Kur’an-ı Kerim’i öğrettiklerini söyledi ve ekledi. Birde hediyem var Esat hocam demez mi. Ne hediyesi hayırdır İbrahim hocam? diye sorduğumda verdiği cevap ve hediyeleri çok güzeldi.

Kur’an-ı Kerim öğrenmede birinciye IPHONE 4S, ikinciye NOKIA, üçüncüye SAMSUNG, kız çocuklarına konuşan Barbie bebekler ve taş bebekler, erkek çocuklarına uzaktan kumandalı arabalar ve ayrıca mutfak seti olan, saçları taranan, bebekler vereceğini söyledi. Yahu ibrahim hocam dedim sen; rabbimizi tanıyıp öğreteceksin, peygamberimizin örnek hayatını, inancımızı, ibadetlerimizi, abdesti, namazı, zekatı, haccı, orucu öğreteceksin.

esat-coga.jpg

Ayrıca insani ve ahlaki erdemleri, sevgiyi, saygıyı, doğruluğu, dürüstlüğü öğreteceksin, paylaşmayı, yardımlaşmayı, dayanışmayı, merhameti, kardeşliği, birlik ve beraberliği öğreteceksin, camiyle, cemaatle, mihrapla, minberle, kürsüyle, maneviyatla buluşturacaksın, bir de hediye mi vereceksin dedim! Alaca da “teşvik Esat hocam Teşvik” dedi. “Hem de caminin parası ile değil yardımsever camii cemaati sahibi bir iş adamı sponsorluğunda bunu yapacağız Esat hocam” dedi.

Sayın müftüm; bence bu camimizin İmam Hatibi İbrahim Alaca’nın yaptıkları diğer tüm camilerimize örnek olur inşaalah diyelim.

Alaca hafta içerisinde 09.00-12.00 saatleri arasında devam eden kursa 90 çocuğun katıldığını söyledi.

Gündüz çocuklarımızla, gece teravih cemaatiyle camilerimiz hep şenlensin inşaallah. Bu arada yazımın sonunda Fikret Coşar kardeşim bir şiirini bana iletti, çok beğendim. Sizlerle paylaşmak istiyorum saygılarımla.

ŞEHR-İ RAMAZAN

Hoş ve sefa geldin şehri ramazan.

Geçsin ömrümüz oruç’lu gibi her an.

Felaha erişiriz inan ki o zaman.

Bırakma nefsinle mücadeleyi bir an.

Çıkarma O’nu aklından, sürekli an.

Savuşur üzerinden sığın ki, belan.

Hafifler, olursun kuş gibi o an.

Gurbetin değildir bil ki o; sılan.

Hoşca sağlıcakla kalın ama daha önemlisi ibadetlerine devam eden adam gibi adam kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.