Camilere yapılan ırkçı saldırılara Konya'dan tepki: Yakılmış Kur'an ve domuz eti gönderdiler

Camilere yapılan ırkçı saldırılara Konya'dan tepki: Yakılmış Kur'an ve domuz eti gönderdiler

Almanya'da 3 camiye gönderilen paketlerde Türkçe ve Almanca ırkçı tehditler, yakılmış Kur'an-ı Kerim sayfaları, domuz eti ve dışkısı bulundu. Almanya'da yaşanan bu olaya Konya'dan kınama geldi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı camilere gönderilen paketlerde, Türkçe ve Almanca ırkçı tehdit ve hakaretlerin yanı sıra yakılmış Kur'an-ı Kerim sayfaları, domuz eti ve dışkısının yer aldığı şeklindeki haberler üzerine, Aliya İzzetbegoviç Camii İmar ve Güzelleştirme Derneği Başkanı İbrahim Günay kınama mesajı yayınladı. Günay mesajında, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, hangi dinden olursa olsun kutsal mabetlere karşı gerçekleştirilen bu tür menfur eylemleri şiddetle kınadığını belirtti.

“Türkiye’nin, tarih boyunca farklı inançlardan insanların hoşgörü içinde bir arada yaşayabildikleri bir ülke olduğunu kaydeden Günay, “Müslümanlar olarak gerek kilise, gerekse havra veya bir başka inancın mabedine nasıl ki saygı duyabiliyor isek, camilerimizi hedef alan eylemler, yapılan bu tür rezil saldırılar inanç özgürlüğü olamaz. Bu saldırılar habis bir ur misali hızla yayılan İslam ve Müslüman düşmanlığı hastalığının yeni tezahürleri olarak ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde Müslümanlar için inançlarını özgürce yaşamak, dillerini sokakta özgürce konuşmak, dinlerinin emrettiği şekilde giyinmek, çalışmak, sosyal hayatta var olmak giderek zorlaşmaktadır. Irkçı saldırılar sadece Müslümanlara değil Musevilere, Afrikalılara, Asya kökenlilere, Romanlara ve göçmenlere de yönelmektedir. Irkçı nefretin insanımızı hedef almasına izin veremeyiz.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler