M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Bu şehre borcunuzu ödeyin

MÜSİAD’ın Genel İdare Kurulu Toplantısı’nı Konya’da yapması son derece önemli bir hadise…

Konya Şubesi’nde gerçekleşen gala programına Genel Yayın Yönetmenimiz Adem Alemdar ve TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu ile beraber gittik… Bu yıl MÜSİAD’a üye olan 19 iş adamına rozetlerini Genel Başkan Ömer Bolat takarken biz de onun sıcaklığına ve samimiyetine şahitlik etmiş olduk.

 

MÜSİAD’ın programına kimlerin katıldığını işaret etmemiz önemli…

Konya Valisi Osman Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Bolat, Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez, KTO Meclis Başkanı Dr. Seyit Karaca, Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, KSO Meclis Başkanı Ahmet Şekeroğlu, Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Mehmet Kara

Bir kere sanayi, ticaret ve borsa başkanlarının bu toplantıda eksiksiz yer alması, MÜSİAD’ın Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da geldiği yer açısından kayda değer bir işaret…

 

İkinci gün gerçekleşen toplantıya ise Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile Konya milletvekillerinden de katılımı oluyor. Tabi ki Bakan’lı bir toplantı tartışılan konuların muhatap bulması açısından önem taşıyor.

Böylece siyaset, MÜSİAD’ın sesine kulak tıkamamış oluyor…

Gala programındaki konuşmalar da değerliydi.

KTO Başkanı Hüseyin Üzülmez, her zamanki taktiğini uygulayarak Konya’nın gelişimini anlattı ama gerekli destekten yoksun bırakıldığını da satır aralarına ekleyiverdi.

 

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, misafirlere şehri anlattıktan sonra iş adamalarına, Konya’nın 2007-2015 yılları arasında 148 bin konuta ihtiyacı olduğunu işaret ediyordu.

Akyürek’in yaklaşık 10 dakika süren konuşmasındaki bir başka dikkat çekici nokta ise, Hüseyin Üzülmez’in ismini 3 kez zikretmiş olmasıydı. Başkan, geçmişte siyasi bir çekişme içinde oldukları Üzülmez’in ismini 3 kez anmakla ‘dün dünde kaldı cancağızım’ mı demek istiyordu; bunu bilemiyorum.

 

Kürsüye davet edildiğinde ‘Selamünaleyküm’ diyerek salona ayrı bir esenlik verdi Genel Başkan Ömer Bolat… Konya’da bile pek çoğunun bıraktığı bu alışkanlık, ne olduğunu ve nerede olduğunu gayet iyi bilen bir ‘adam’ın portresini karşımıza koyuverdi.

Bu cümle ile daha bir muhabbet duyduk…

Bolat, Mevlana’nın ‘yeni şeyler söylemek lazım’ sözünü de ekonomik açıdan yorumlayıverdi. Son beş yılda Türkiye’nin istikrarı doya doya yaşadığını söyleyen Bolat, istikrar programının dönemini tamamladığını, yeni bir kalkınma programına ihtiyaç olduğunu anlattı…

 

Programa iştirak edenler arasında kuşkusuz çok değerli iş adamları vardı… İttifak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Mehmet Buğa, Başkanvekili Ahmet Akman ile birlikte programdaydı.

Kombassan Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şan da, bir diğer holdingimizin temsilcisi olarak oradaydı…

Yani iki büyük holding de MÜSİAD’ın GİK toplantısına en üst düzeyde katılım sağlamıştı. İşte bu da hem Konya’nın büyük holdinglerinin hangileri olduğuna hem de onların MÜSİAD’a itibarlarına kuşkusuz bir işaretti.

 

İlk günkü gala programında göremediklerim de vardı…

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan yoktu mesela…

Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli de yoktu…

İlçe belediye başkanlarımız programa neden iştirak edemediler bilemiyorum… Fakat orada olsalardı, Konya’nın bütünlüğü açısından önemli bir mesaj, Konya’ya gelen iş adamlarına verilmiş olacaktı.

 

Ben, MÜSAD Konya Şube Başkanı Selçuk Öztürk ve yönetim kurulu üyelerinin önemli bir işin altına başarı ile imza attıklarını düşünüyorum. Türkiye’nin sorunlarının Konya’da konuşulması, bu şehre ufuk biçmesi açısından ayrı bir önem taşıyor…

Konya’da şubesi bulunan vakıf ve derneklerimiz, bu şehre olan borçlarının bir bölümünü, bu tür manalı organizasyonlarla ödeyebilirler…

MÜSİAD bu manada borçsuz bir dernek olarak duruyor karşımızda…

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.