Bu ne yaman bir çelişki?

BİR: Ali Selvi Başkanıma.

Başkanı olduğunuz İl Özel İdaresi’nin,  Seydişehir-Konya Karayolu güzergâhının “bölünmüş yol” haline dönüştürülmesi için başlattığı çalışmaların hızlı bir şekilde devam etmekte olduğunu sevinçle ve heyecanla takip etmekteyiz. 

Bu yolun 2011 yılı içinde tamamının “bölünmüş yol” olarak hizmete açılması, Seydişehir Kamuoyu’nun en büyük arzusudur.

Genel olarak; Konya’nın 31 ilçesinden ve özelde de Seydişehir İlçemizden seçilerek gelen dört kişi ile temsil edilen Konya İl Özel İdaresi tarafından başlatılan çalışmalardan dolayı sizlere müteşekkiriz.

Başkanlığınızca başlatılan bu çalışmalara, İlçemizi temsilen orada görevli olan üyelerin de katkı yaptığı Seydişehir Kamuoyu tarafından çok iyi bilinmektedir. Bir konu daha çok iyi bilinmektedir ki; Seydişehir’imizin temsilcileri olan bu şahıslar mütevazı oluşlarından mıdır, yoksa diğer bazı hasletlerinden midir veyahut da daha başka sebeplerden midir, bir kez olsun açıklama yapmadıkları gibi, kendilerini öne çıkaracak en ufak bir tavır ve davranışta da bulunmamışlardır, bulunmamaktadırlar da… Onlar sessizliklerini korumakta ama çalışmalar da son süratle devam etmektedir.

Bu arada Konya Milletvekilimiz Sayın Harun Tüfekçi ise her basın toplantısında,  kendisinin yaptığı çalışmalar ile birlikte Konya- Seydişehir  “bölünmüş yol” çalışmalarını da gündeme getirmekte, kamuoyuna duyurmakta ve her defasında bu yolun yapılmasındaki aslan payını kendisine mal etmektedirler.

Cevaplamanız ümidi ile başta siz Başkanım Sayın Ali Selvi olmak üzere, Seydişehir’i temsilen İl Özel İdare Müdürlüğünde görevli bulunan Sayın Abdulkadir Arslan, Sayın Cengiz Küçük, Sayın Yılmaz Ünal ve Sayın Sadettin Kuyucak’a affınıza sığınarak buradan sormak istiyorum: 

Konya-Seydişehir “bölünmüş yolu”nun yapım çalışmalarına Sayın Milletvekilimiz Harun Tüfekçi’nin gayretleriyle mi yoksa sizlerin gayretleriyle mi başlanmış ve hızlandırılmıştır?

Bu sorunun sorulmasındaki maksadım şudur: Bu yoldan her gün gelip geçiyoruz. Yapana, yaptırana, sebep olana binlerce kez dua ediyoruz.  Hiç kimsenin hakkını da yemek istemiyoruz. Dualarımızda isim zikretmek ve sevapların bu isimlere doğrudan ulaşmasını temin etmek istiyoruz.

Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürlerimi ve saygılarımı iletiyorum.

İKİ

            Konya Milletvekilimiz Sayın Harun Tüfekçi 07.05.2008 tarihli basın açıklamasında; “Seydişehir-Konya Yolu’nun 23 ve 25 nci Km. ler arasındaki “ölüm virajları”nın “bölünmüş yol” olacağını ilan ederek, Karayolları Bölge Müdürlüğü (KONYA)’nün yaklaşık bir milyon (bir trilyon)  TL üzerinden ihale evrakının hazırlanmış olduğunu ve ihalenin  27.05.2008 tarihinde yapılacağını, ihaleye çıkılması için yatırılması gereken % 10’luk bedel üzerinden 250 bin TL.nin Genel Müdürlükçe Bölge Müdürlüğüne gönderildiğini” beyan etmişti.

Gerçekten de söz konusu ihale yapıldı ve kısa sürede de çalışmalar başlatıldı. Yüzlerce insanın ölümüne sebep olan virajlar, artık düzeltilecek ve kaza sayısı azalacaktı. Ne hikmettir bilinmez, nasıl bir sözleşmeyle bu virajların düzeltilmesi işlemine başlandı ki,  1 Milyon TL. lik maliyetle ihale edilen yol, o gün bu gündür bir türlü trafiğe açılamadı. Kamuoyu; Seydişehir -Konya yolunun bu kesimindeki çalışmaların ve bölünmüş yolun bitirilemeyiş nedenlerini öğrenmek istemektedir.

 

Seydişehir-Konya Karayolunun bu kesimindeki yol çalışmaları için yapılan proje doğru ise ve projeye uygun olarak yapıldı ise trafiğe neden hala açılmıyor? Yok, yolun yapımı için gerçekleştirilen proje yanlış idiyse milletin 1 Milyon TL. si boşa mı gitmiştir?   Sayın Milletvekilimiz, eğer bu konuda da bir basın açıklaması yaparsa hem bizleri hem de Seydişehir Kamuoyu’nu bilgilendirmiş olacaktır.

 

ÜÇ

İşin adı: T.C. başbakanlık TOKİ. Konya ili Seydişehir İlçesi 384 Konut, Ticaret          Merkezi: 16 Derslikli İlköğretim Okulu ve Kreş İnşaatı. Ada ve Genel Altyapı, Çevre    Düzenlemesi.

            İşin Miktarı: 384 adet Konut, Sosyal Donatı ve Çevre Düzenlemesi.

            İhale tarihi: 27.02.2007

            Yer Teslimi: 10.04.2007

            Bitiş Tarihi: 19.06.2008

Görüleceği üzere 27.02.2007 tarihinde yapılan ihale sonucunda 10.04.2007 tarihinde yer teslimi yapılmış, bitiş tarihi olarak da 19.06.2008 tarihi olarak belirlenmiştir. Bugün 6 Kasım 2010. Konutların hala ne zaman teslim edileceği hakkında en ufak bir işaret yoktur.                     

TOKİ’nin, tüm Türkiye çapında bir yıl gibi kısa bir sürede başlayıp “anahtar teslimi” yaptığı konutların haddi hesabı yoktur.  Seydişehir’e yapılacak 384 konutun ihalesi de aynı anlayışla yapılmıştır. İnşaatının geç başlaması ve fiyatlarının yüksek olması nedeniyle 2008 yılında teslimi yapılacak konutların teslim edilme tarihi yılan hikâyesine dönmüştür. Bu durumda konutların, 2010 yılında teslim edilmesi zor görünmektedir. 

Bu yazımda son olarak cevaplanmasını istediğim soru şudur:

Her platformda, her broşürde,  her toplantıda “TOKİ konutlarını yaptırdık” diye övünen Sayın Milletvekili!

Bitiş tarihi, 19.06.2008 olarak belirlenen konutlar, ne zaman teslim edilecektir?

Sizin milletvekilliğiniz zamanında mı yoksa daha sonraki bir zamanda mı?  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.