M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Bu işlere seyirci olunur!

Son zamanlarda şehirdeki kültürel hareketliliği fark ediyor musunuz?

Büyükşehir Belediyesi bir yandan, ilçe belediyeleri ve üniversiteler diğer yandan yıllardır arzuladığımız şekilde yoğun faaliyetler içerisindeler.

Büyükşehir Belediyesi İstiklal Marşı’nın kabulü’nün 91. yılında, dünden başlayarak yarın sona erecek bir dizi etkinlik icra ediyor.

Bu akşam 20’de gerçekleşecek ‘şiir dinletisi’ne Serdar Tuncer de katılacak. Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek etkinliğe ailenizle birlikte katılmanızı tavsiye ederim.  Bu programda İstiklal Marşı’ndan ve Mehmet Akif’ten payınıza düşecek muhakkak olacaktır.

***

Dün Selçuklu Belediyesi ile Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ortaklaşa ‘Bedirhan Gökçe ile Şiirlerle Mehmet Akif’ programını gerçekleştirdi. Selçuklu Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen programa katılım sevindirici boyuttaydı.

Bedirhan Gökçe’den önce aynı salonda Selçuklu Gençlik Meclisi’nin düzenlediği programda Tarık Tufan, yaşamanın mı yoksa Çince’nin mi daha zor olduğunu gençlere anlattı.

Tarık Tufan’dan sonra boşalan salonun Bedirhan Gökçe ile yeniden dolması oldukça anlamlıydı. Dün odağında Selçuklu Belediyesi’nin bulunduğu programlar sadece bu ikisi de değildi. Saat 14’te Kule AVM’de bio poşet ve bez torba programı gerçekleştirildi ve programa Ender Saraç konuk oldu.

***

Meram Belediyesi’nin de kültürel etkinlikler dizisi dikkat çekici. Geçtiğimiz haftalarda ‘Türkçe konuşacaksak Türk’çe konuşalım’ etkinliğinin hemen ardından Başkan Serdar Kalaycı, Başkan Yardımcıları Ali Uysal, Selim Çelik ve Celal Can’ın da bulunduğu ortamda “Sadece bu programla kalmamalıyız, işyerlerine Türkçe isim veren firmaların sayısını artırmak için ne gerekiyorsa yapmalıyız” sözleri de önemliydi.

Bu kararlılık şehirde bir tek işyerinin bile adını Türkçe koymasına vesile olursa yine de önemlidir.

Geçtiğimiz hafta içinde Meram Belediyesi’nin yine güzel bir programı oldu. Konevi Salonunda gerçekleşen “Şefkat ve Sabır Abideleri” konulu söyleşiye program sunucusu Murat Yeni (Maceracı) ile sanatçı Metin Haboğlu katılmışlardı. Şimdi de İstiklal Marşı vesilesiyle yarın Ertuğrul Erkişi saat 19.30’da güzel bir konser verecek. Safahattan Şarkılar isimli çalışmasını büyük bir zevkle dinlediğim ve kendisini arayarak takdirlerimi ilettiğim Ertuğrul Erkişi’yi böylesine anlamlı bir günde Konya’ya taşıdıkları için Meram Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Bu programın hemen ardından yine Meram Belediyesi ile Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin ortaklaşa gerçekleştirecekleri, TYB Konya Şubesi Başkanvekili Doç. Dr. Caner Arabacı’nın senaryosunu yazdığı ‘Siper Okulu’ isimli tiyatro başlayacak. 14, 15, 16 Mart’ta saat 19.30’da, 17 ve 18 Mart’ta 14 ve 19.30’da gösterimde olacak tiyatronun 18 Mart gösterimine Hasan Kaçan da özel konuk olacak. Bu programa da ailenizle birlikte katılmanızı şiddetle tavsiye ederim.

***

İstiklal Marşı’nın kabul yıldönümü vesilesiyle TYB Konya Şubesi’nin içinde olduğu bir başka program da bugün 15’te Konya Üniversitesi’yle ortaklaşa icra edilecek. 15’te Erol Güngör Salonu’nda başlayacak Mehmet Akif ve İstiklal Marşı paneline Prof. Dr. Halim Seraslan, Prof. Dr. Abdullah Özbek, Yrd. Doç. Dr. Ertan Engin konuşmacı olarak katılacaklar.

Konya’yı zenginleştiren tüm bu programlara imza atan ilgililerimizi tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Aynı zengin içerikteki etkinliklerin yıl boyu devam etmesi en büyük temennim.

Bu arada TYB Konya Şubesi’nin 2012 Kültürel Etkinlik Takvimi’ni açıkladığını bir kez de buradan duyurmuş olayım. Kültürel Etkinlikler Takvimi’ne www.tybkonya.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Size düşen; tüm bu işlerin seyircisi olmak…

Bu kadar kolay.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum