M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Bu hikayeyi hiç unutmuyorum

Kendimizi Bosna'da bulduk /  4-Bu hikayeyi hiç unutmuyorum

Şeyh Halil Brzina ile vedalaştıktan sonra Hacı Hafız Halid Efendi Hacımuliç’in talebesi Hafız Mehmet Efendi Karahodziç’in evinde bereketli bir sohbetin içinde buluyoruz kendimizi... Bu sohbetten önce kısa bir bilgi daha vereyim; Selçuklu Belediyesi tarafından TİKA ile birlikte yaptırılan Saraybosna Mevlevihanesi, Saraybosna’ya hâkim bir tepenin üzerinde, tarihi Sarı Tabya’nın hemen altında ve Bilge Kralımız Aliya İzzetbegoviç’in mezarına 50 metre kadar uzaklıkta...

***

Saraybosna Mevlevihanesi, 2011 yılı Aralık ayında vefat eden mesnevi şarihi, mesnevihanlık geleneğini sürdüren son halka olan Hacı Hafız Halid Efendi Hacımuliç’in vasiyeti üzerine, mimar Namık Muftiç tarafından aslına çok benzer bir biçimde modernize edilmiş. İşte, Hafız Mehmet Efendi Karahodziç de Hacımuliç Efendi’nin yetiştirdiği ve el verdiği talebelerinden.

***

Hafız Mehmet Efendi Karahodziç bize o akşam sadece sohbet değil; çay ve helva da ikram etti. Bunların hepsinin tadı damağımızda, gönlümüzde kaldı. Kendisine, “Bize tavsiyeleriniz, nasihatleriniz nelerdir?” diye soruyoruz. “Nasihatlere bizim ihtiyacımız var” diyor.

İslam âleminin içine düştüğü bunalımı işaretle:

-“Göreviniz çok büyük, çözümü siz bulacaksınız” diyor...

-“İslam kitaplarında aşk var ama İslam dünyasında kan ve gözyaşı hâkim” diyor...

***

O günden sonra hiç unutmayacağım şu hikâyeyi ruhumuza üflüyor sanki:

Genç bir adam vardı. Temiz giyimli, güzel kokulu...

Deniz kenarına her gittiğinde üzerine martılar doluyordu...

Bir gün ona babası şu ricada bulundu:

-Oğlum, sen deniz kenarına her gittiğinde martılar senin etrafına geliyorlar. Bana o martılardan birisini tutup getir; ben ona dokunmak istiyorum.

Genç adam babasının bu ricasına şöyle cevap verdi:

-Tamam, o martılardan birini tutup sana getireceğim.

Genç adam babasının yanından ayrılarak deniz kenarına gittiğinde garip bir şey oldu.

Martılar ona yaklaşmadılar.

***

Hafız Mehmet Efendi Karahodziç, “Bu hikâyeyi aklınızdan hiç çıkarmayın. Niyet değiştiğinde etrafımızdaki işler de değişiyor” diyerek hikâyeyi şerh etti...

Bir de şunu söyledi:

-Bazı engeller, “niyet değiştirecek misiniz” diye imtihandır.

1-124.jpg

Öğle namazı çıkışında Hafız Mehmet Efendi Karahodziç ile karşılaşarak hatıra fotoğrafı çektiriyoruz. 

2-126.jpg

Saraybosna Çarşısı (Başçarşı)’da hatıra fotoğrafı çekinirken, tatlı bir sürpriz yaşıyoruz. Başçarşı’yı gezen Saraybosnalı ve turist gençler fotoğraf karemize iştirak ediyorlar.

33-008.jpg

Aynı şekilde Başçarşı Sebili önünde fotoğraf çekinirken turist gençler de hatıra karemize dâhil oluyorlar.

4-072.jpg

İbrahim Dıvarcı ile birlikte Bilge Kral Aliya İzzet Begoviç’in Şehitler Mezarlığı'ndaki anıt mezarındayız. Arkada Mehmet Harmancı Hocamız ‘aşr-ı şerif’ okuyorlar...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.