Bu bir rezalet değil de ne?

Sevgili Ereğlililer bugünlerde yaşanan hasta sevk rezaletinin geleceğini ben 30 Ağustos’taki köşe yazımda belirtmiştim. “Ereğli sağlığında skandal” yazımda “Acil servisin yetersiz kaldığını benim gibi herkes bilmektedir. Yeni ve daha donanımlı bir acil servis yapılması planlanmakta idi. Hatta bununla ilgili çalışmaların olduğu defalarca kez söylendi. Parasının büyük kısmının hazır olduğu (maaşlar karşılığında bankadan alınan para) belirtildi. Aradan geçen iki yıla yakın zamandır nedense acil servisten ses seda yok” demiştim.

Geçen akşam yaşananlardan sonra bir kez daha haklı çıkmak, bir Ereğlili olarak beni çok üzdü. 3.5 saat acilde Konya’ya sevk edilmeyi bekleyen hasta ve yakınları çileden nasıl çıktı, inanın ben de şaşırdım. O kadar sabır olur mu? Oluyor demek ki. Saat 20.00’den sonra acil olarak hastaneye kaldırılan hasta, ancak 23.30’da hasta yakınlarının zoru ile gönderilebildi. Tıp Fakültesi’nde yatan genç hastanın hala yoğun bakımda olduğunu öğrendim. Ciğerlerindeki problem devam ederse operasyon yapılacakmış. Bu hasta eğer bu zaman içerisinde kaybedilse idi hesabını kim verecekti?

Bu yaşanan olayı provokasyon olarak algılayanlar varmış. Böyle anlaşıyor olmasının nedeni ise AK Parti belediye meclis üyelerinin olay olduğu anda hastane acilinde olmaları. Elbette bir yakınları, arkadaşları rahatsızlanınca yanında olacaklar, bundan daha doğal ne olabilir? Sonra hasta acil olarak Konya’ya sevk edilecekse neden gönderilmiyor? Ambulans yok deniyor. Tamam, var sayalım, yok. Ereğli Belediye Başkanı devreye giriyor. Kutören Belediyesi’nden ambulans isteniyor. Kutören Belediye Başkanı Uğur Akdoğan kendisi de ambulans şoförü ile Ereğli Devlet Hastanesi’ne geliyor. Hastayı neden Kutören Belediyesi’nin ambulansı ile göndermiyorsunuz? Uğur Başkan, “Yarım saatte geldik, ama iki saattir burada bekliyoruz” diyor. Hastayı götürmek için gelen ambulans neden bekletiliyor? Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimi Anıl Serin, olay yerindeki hasta yakınlarının ifadelerine göre “Ereğli Belediye Başkanı Ahmet Özdoğan aradığı için geldim” diyor. Yani acil bir hastanın Konya’ya gönderilmesi için başbakanımızın mı araması gerekiyor? Sonra hastaneye gelen Başhekim olaya el kor, çözüm üretir. Ben olay yerine gittiğimde hasta yakınlarının ağırlaşan hastalarını göndermek için nasıl çırpındıklarını gördüm. Kutören ambulansı ile gitmesine izin verilmediği ve hastanın 112 acil ambulansına alındığı söylendi. Hastanın 112 acil ambulansı ile de gidemeyeceği söylendiğinde herkesin şaşkın bakışları arasında ağırlaşan hasta, serumlarını çıkarak ambulanstan atladı. Düşünün artık siz olayın önemini, hasta yakınlarını çileden çıkaran da bu oldu. Başhekim neden acile inip durumu hasta yakınlarına izah etmedi? Hastayı niçin gönderemediklerinin sebebini söylemedi? 3 belediye meclis üyesi, bir belediye başkanını neden kimse hesaba almadı? Ereğli’nin seçilmiş insanları onlar.

112 acil ile zorla, evet zorla gönderilen hastadan sonra, hasta sandalyesinde iki saate yakındır bekleyen bir başka hasta ise Kutören Belediyesi’nin ambulansı ile yine hasta yakınları ve Kutören Belediye Başkanı Uğur Akdoğan tarafından gönderildi. 

Kimse bu olayın altında bir şey aramasın. Basına yansıyan bu. Yansımayan daha neler var bilmiyoruz.

Ha bir de hastalar Konya’ya gönderildikten sonra, eve gelirken Ereğli Devlet Hastanesi’ne ait, üzerinde hasta nakil aracı yazan bir ambulans da Türbe Mahallesi’nde bir apartmanın önünde duruyordu. Bunun da bir açıklaması vardır inşallah. 23.45 sularında “Bu ambulans niye burada geziyor?” diye sordum kendi kendime. Hastanede ambulans krizi yaşanırken, belki de bu ambulans bu mahalledeki bir eve tedavi için gelmiştir diye düşündüm. Ne diyelim? Sorumlular elbette bunu da araştırır. Sebebini biz de öğrenmiş oluruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.