Bozkırlılar Vakfı yardım edemez mi?

Bozkırlılar Vakfı, böbrek hastalarına yardım edemez mi? 

 

Bozkirinsesi.com haber portalimizin “Bozkır Haberleri” sayfasından bir süre önce Bozkır'da böbrek hastalığından acı çeken hastalara şifa dağıtmak için kurulması kesinleşen "Diyaliz Merkezi"ne arsa arandığını kamuoyunun bilgisine sunmuştuk…

Ve demiştik ki;

“Bozkır Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ali Çalıkuşu'nun hemşerilerimizin şifa bulacağı bu merkezi ilçemize kazandırma çalışmalarının hizmete dönebilmesi için yardıma ve yardımlara ihtiyacı var. Gelin, gönlü Bozkır'a hizmet aşkıyla dolu ve göreve başladığı günden bu yana yüzlerce hastaya neşteri ve sağlık bilgisiyle şifa dağıtan Op. Dr. Ali Çalıkuşu'nun feryadını birlikte okuyalım:

İçerdeki ve dışarıdaki Bozkırlılar’a sesleniyorum... Bozkırda kayıtlı 17 adet kronik böbrek hastası var ve düzenli diyalize giriyorlar. Diyaliz olmadığı için dışarıda yaşamak zorunda kalan Bozkırlıları saymıyorum. Uzun uğraşlar sonucu Bozkır’a 5 üniteli diyaliz ünitesi açmak için bakanlıktan izin alabildik. Ancak bu üniteyi kuracak alan yok. Hastanemizin arsa büyüklüğü de buna elverişli değil. Bizim hastanemize komşu 2 adet arsaya ihtiyacım var. Resmi olarak satın alamıyoruz. Birileri alıp Sağlık Müdürlüğü’ne bağışlamak zorunda. Bu işin yaklaşık 150–160 milyarlık bir kapasitesi var. Sıra sizde. Çok büyük bir rakam değil. Hayır yapmak isteyenleri yanımızda görmek istiyoruz... Özellikle dışarıdaki (yurt dışındaki ve büyük kentlerdeki) Bozkırlılardan yardım bekliyoruz... Bu arsa benim değil, Bozkır'ın olacak. Modern Bozkır Sağlık tesislerinin bir adımı olacak. Sıra sizde. Çok büyük bir rakam değil. Hayır yapmak isteyenleri göreve çağırıyoruz... Özellikle dışarıdaki Bozkırlıları. Tüm Bozkırlıları bu konuda duyarlılık göstermeye çağırıyorum. Her türlü yardımınız için şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılarımla... Mübarek üç ayların içindeyiz. Allah kimseye sağlık sorunu çektirmesin, hele böbrek ağrısı hiç çektirmesin. Bozkır'ın hamiyetperver insanları, gelin el ele verelim. Bu iki arsayı Devlet hastanemize kazandıralım. Bu şifa merkezinin hizmete açılması için elimizi cebimize atalım. Bozkırlıların birlik ve beraberliğini kanıtlayalım. Hastalarımızın yüzünü güldürelim. Haydi, haydi...”

***

Bu konuyla ilgili aldığım olumsuz bir haber bizi yürekten üzdü.

Bozkır Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ali Çalıkuşu, AK Parti İlçe Başkanı Memduh Çelmeli ve Bozkırlılar Derneği Kurucu Genel Başkanı, hukuk duayeni, ağabeyimiz Avukat Kayhan Selek’in huzurunda Bozkırlılar Vakfı Genel Başkanı Sayın Kemal Bilgin’den yardım istemiş.

Geldiğimiz noktada, vakıftan üst düzey yetkililer, “Bozkır’daki diyaliz merkezine yardımcı olamayız” mesajı vermişler.

Mübarek üç ayların içinden Allah (c.c.) kendilerinden razı olsun.

Herhalde bir bildikleri vardır.

Bu kararı Bozkır'a aktarmadan mutlaka istişare yöntemini kullanmışlardır.

Neyse, yanlış hesap Bağdat'tan, pardon Bozkır'dan döner...

Dönmeli de.

Bozkırlılar Vakfı Genel Merkezi, bu ilçedeki acıları sarmayacak mı?

Kendi bütçesi yetersiz ise varlıklı büyüklerimizi seferber etmeyecek mi?

Bu noktada, bu sonucu aklım almıyor.

Karara olumlu onay verecek varsa bir adım öne çıksın.

Bu mesaj, vakfın misyonuna, felsefesine uymamış gibi geliyor bana.

Bozkır'a ve Bozkırlılara uyar mı bilmem?

Şimdilik konuya sizlerin bilgisine sunarken, yumuşak cümleler kuruyoruz.

Bozkır'ın yetiştirdiği zenginlerimizin bu topraklara borcu olduğunu düşünüyorum.

Böyle düşünmekle haksız olduğumu sanmıyorum.

Vakıf yöneticilerimizin çevresinde dializ bağımlısı böbrek hastası yok herhalde.

Olsaydı böyle bir karar almazlardı.

Bozkırlar Vakfı Genel Merkezi’nin sağlık gibi önemli bir konuda Bozkır için risk almaması, maddi durumu iyi olan üyelerini bu hayırlı hizmete kanalize etmemesini veya edememesini anlayabilmiş değilim.

Binlerce Bozkırlının da benim gibi düşündüğünden şüphe duymuyorum.

***

Şimdi sıkı durun.

Bu merkez, yani Bozkır’a kurulması gereken dializ merkezi Bozkırlılar Vakfı Genel Merkezi'nin yardımcı olmaması üzerine Hadim’e kayıyor.

Yani, yüzyılın başında Bozkır’a bağlı olan bir yerleşim merkezine.

Hastalarımız donduran soğuklarda, çıldırtan sıcaklarda şifa bulabilmek için bu şirin ilçemize taşınacak.

Acılar, çileler ayyuka çıkacak…

Yardım etme gücünde olup etmeyenleri veya ettirmeyenleri her halde sürekli hayırla yadederler (!)…

Bizden hatırlatması.

Canları sağ olsun…

Ve bir soru:

Bozkırlılar Vakfı, böbrek hastası Bozkırlılar’a yardım edemez mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.