Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Boynu Bükük Konyaspor

Rize beraberliğinden sonra Konyaspor’un yakaladığı puan ortalamasını sürdürmesi için Başakşehir maçını kazanması gerekiyordu. Özellikle iç sahada Fenerbahçe ve Beşiktaş’a karşı kaybedilen puanlar, ne kadar güçlü olursa olsun Başakşehir maçında bir kaybı kaldıramazdı. Çünkü geride kalan 9 haftada Konyaspor artık kadro ve aldığı sonuçlar, kaçırdığı puanlarla bu ligin kalburüstü takımlarından biri olduğunu ispatlamıştı. Bu psikolojik üstünlüğün kaybedilmemesi çok önemliydi. 

Rıza Hoca’nın da bunun farkında olduğu çıkardığı kadrodan belliydi. Son anda sakatlanan Ömer Ali’nin yerinde Miloseviç, ondan daha doğrusu Hurtado’dan boşalan forvet arkasında Traore vardı. İlerde ise Jahoviç ile maça başladı. Fofana’nın yerinde Yatabare’nin oynamasına ise anlam veremedim. İlk haftalarda kanatta oynatmış, orada verimli olamayacağını görmüş olması gerekirdi. Nitekim maçta hiç varlık gösteremedi. 

Maçın ilk yarısı çok sönük geçti. Başakşehir kontrollü oynamayı tercih ederken Konyaspor, kanatları kullanamadığı için rakip ceza sahasına bir türlü topu taşıyamadı. Koca 45 dakika neredeyse pozisyonsuz bitti. 

İkinci yarı Başakşehir’in vites arttırarak Konyaspor’un üzerine geleceğini tahmin ediyordum. Çünkü ilk yarı pas trafikleriyle Yeşil Beyazlar’ın özellikle orta sahasını çok yormuşlardı. 60. dakikada Bajic’le birebir oynayan Diagne’nin acemice hatası nedeniyle konuk takım aradığı golü buldu. Hem de öyle henüz ciddi bir baskı kurmamışken... 

Çalımbay golden hemen sonra çok etkili olamayan Traore’nin yerine Fofana’yı aldı. Ölü olan sol kanat canlandı ama 9 maçta sadece 4 gol yiyen Başakşehir savunması gerçekten çok iyiydi. Orta sahalarıyla uyumlu bir şekilde Konyaspor’un baskı kurmasına izin vermediler. Çok planlı bir şekilde, maçın her anında nasıl oynayacağını bilerek ve uygulayarak 3 puanı alıp gittiler. 

Ve Rıza Hoca hiçbir akılcı müdahalede bulunamadı. Maalesef ileride adam sayısını çoğaltmak her rakibe gol atacağınız anlamına gelmiyor. Hem kendisi hem futbolcular boynunu büküp yenilgiye “Rıza” gösterdi.  

Sivas maçı öncesi gerçekten kötü bir sonuç. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar