Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

BÖYLE OYNAYIN, CANIMIZI YİYİN

Tamam, futbolda şiddet olmasın, küfür olmasın ama şu toplu ceza işi artık can sıkmaya başladı. Tribün kapatmaya ya da kişileri engellemeye de makul yaklaşıyoruz ama 50-100 kişinin yaptığı hatayı onbinlerce Konyaspor taraftarına ödetmenin Nasıl bir mantığı olabilir? Futbol Federasyonu futbolu güzelleştirmek, daha çok ilgi görmesini sağlamak yerine insanları neden soğutuyor stadyumlardan. Boş stadyumda, Trabzonsporlu taraftarların ev sahibi gibi tezahüratları altında berbat bir maç oldu. Kulüpler Birliği de bu cezalara tepki göstermek yerine Konyaspor’un bilet fiyatlarını düşürmesi için uğraş veriyor.  Yazık gerçekten yazık.

Konyaspor için çok kritik bir maçtı bu. İlk yarı Yeşil Beyazlılar rakibe net bir baskı kuramasa da çok istekliydi. İki de net pozisyon buldular. Taraftar olsaydı daha fazla pozisyon ve gol bulma şansı daha yüksekti. Bu arada Aykut Kocaman’ın geçen hafta antrenman eksiği olduğu için oyundan aldığını söylediği Ali Çamdalı’nı kulübeye göndermesi de şaşırttı. Fakat Volkan ve Jonsson ikilisi Kaptanın yokluğunu hissettirmedi.

Beklenen gol ise ikinci yarının hemen başında geldi. Rangelov serbest vuruştan harika bir gol attı. Sonra hücum yaparken savunmayı unutma hastalığı yine başgösterdi. Bireysel hatayı Skubiç yaptı. Rodallega’yı resmen izledi ama Olcay’ın topu ceza sahasının içine kadar getirdiği sırada sol bekten ön liberosuna, stoperine kadar tüm savunmanın izlemesini ben de şaşkınlıkla izledim.

Beraberlik golünü bulan Trabzon, Konyaspor kalesine gitmekten geri durmadı. Fakat Konyaspor da kanatları iyi kullanarak rakip kaleye kolay gidip pozisyonlar buldu. 15 dakikalık bölüm dışında maçın sonuna kadar arzulu ve kazanmak için oynadılar. 9 kişilik Antalyaspor rezaletinden sonra görmek istediğimiz Konyaspor buydu. Kazanmaktan öte kazanacak şekilde mücadele eden, elinden geleni ortaya koyan bir Konyaspor istiyor taraftar.

Trabzonspor maçı berabere bitti, belki Konyaspor çok önemli iki puan kaybetti ama güzel oynadılar, iyi mücadele ettiler. Çok sayıda da pozisyon buldular. Böyle oynadıkları sürece, kim ne diyebilir?

Konyaspor yavaş hareket etmeyi seven bir takım. Çünkü teknik direktörü öyle. Yükselişi de, düşüşü de, daha sonra tekrar yükselişi de yavaş yavaş oluyor. Umarım yine yavaş da olsa yükselişe geçer. Yoksa geçen seneki başarı, tesadüf olarak kayıtlara geçer. 

Önceki ve Sonraki Yazılar