Bölgenin yükselen değeri patates

Seydişehir-Beyşehir ilçeleri arasında kurulan Dondurulmuş Patates Üretim Fabrikası ve Depolama Üniteleri çalışmaya başladı.2008 yılında yaklaşık 500 üreticiyle ilk kez deneme amaçlı sözleşmeli patates ekimi yapıldı ve ekim sonrasında ise 5 bin tonu tohumluk ve 11 bin tonu sanayilik olmak üzere toplam 16 bin ton patates üretimi gerçekleştirildi. Üreticilerden alınan patatesler Seydibey Tarım Ürünleri İşleme Entegre Tesisleri’ndeki patates depolarına istif edildi ve üreticilere teslim ettikleri patateslerin 35 trilyona yaklaşan bedeli de ödendi.

Seydişehir- Beyşehir ilçeleri arasına toplam 300,000 m2’lik bir arazide 35,000 m2 kapalı alana (12,000 m2 ham patates depolama üniteleri,) sahip olarak fabrika bölge için yükselen değer.

Küresel mali krizin etkisiyle zor günler yaşayan üreticilere peş peşe yaptığı destekle moral ve güç veren Pankobirlik aynı zamanda üreticilere destek amaçlı seminerler vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Seydişehir de patates üreticilerine yönelik Türkiye çapında uzman bir  kişi tarafından  eğitim semineri verildi.

Pancar dışındaki ürünlerini değerlendirmek ve daha çok istihdam, daha çok gelir elde etmek amaçlı kurulan Seydibey Tarım Ürünleri İşleme Entegre Tesisleri 2009 yılında Seydişehir de 1300 dekar alanda Beyşehir bölgesinde 700 dekar alanda patates ekimi yapıyor.

Tıpkı pancar üreticilerinde olduğu gibi tohum, gübre ve ilaç gibi avanslarla desteklenen patates üreticileri,  geçen yıl ilk olmasına rağmen artıları ve eksileriyle birlikte üretimden ve elde ettikleri gelirden oldukça memnunlar. Önümüzdeki yıllarda geçen yıl üretilen 16 ton patatesin 2 ye üçe katlanarak büyümesi hiçte sürpriz olmayacak.  Neredeyse bölgede üretilen pancarın üç katı fiyatla alınan patates üretiminde ekilen alan ve üretilen patates şimdilik belirli sınırlarla tutuluyor.   Bölge halkı için yeni bir umut kapısı olan patates üretimi için yapılan yatırım hayli sevindirdiği gibi birlikten de yeni yatırımlar beklentisini artıyor.

Dünyayı kasıp kavuran küresel mali krize rağmen üreticilere  yeni yatırımlar yaparak  bölge halkına  moral ve ümit aşılayan birlik  bunu başaracak  güçte olduğunu  dünya  alem biliyor.. Şimdiye kadar üyelerini hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmayan birlik ülke ekonominin zor anlar yaşadığı bir dönemde 44 milyon lirası ayni, 14 milyon lirası motorin ve 25 milyon lirası de nakdi olmak üzere toplam 83 milyon liralık destek verdi.  Bu sonuçlardan sonra ancak şunu söyleyebiliriz bölgenin yükselen değeri patates üretimi dolayısı ile pankobirlik…

….

 Ağaçlandırma çalışması

Konya nüfusu kadar fidanı toprakla buluşturmayı kendine hedef seçen Konya Şeker ve bunu üç yıl içerisinde 3 milyonu aşkın ağaç dikerek gerçekleştirdi. 

Doğanın ve ekolojik dengenin korunmasına hassasiyetle ve sosyal sorumluluk çerçevesinde yaklaşan Konya Şeker, yaptığı ağaçlandırma çalışmaları takdire şayan bir çalışma.

Konya Seydişehir hattında 100 km lik yol boyunca yolların sağında ve solunda yeni yeni görülen ağaçlar bunların en müşahhas örnekleri.  

Önceki yıllarda küçük fidan olması nedeni pek göze batmayan ağaçları her geçen gün biraz daha  dikkat çeker  hale  geliyor.. Bu işler bütçe gerektiren zahmetli işler.

 Doğayı ve çevreyi korumak adına yapılan bu argaçlandırma çalışmasını kutlamamak nankörlük olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum