“Bizim Bayramlarımız”

O sabah, Allah kabul ederse gene bir rahmet ayını sonrası bir bayram sabahına daha kavuşmanın tarifsiz huzuru ile uyandım. Bu yaşıma kadar duygusal anlamda çok hoş olan manevi duygularımı izah ekmek anlamında sıkça kullandığım ifademdir “Bayram Sabahı” deyimi. Yaradanıma beni insan olarak yarattığı için minnet dualarımın başında hep bu ifadenin bendeki manevi hazzı feyzi gelir aklıma.

Baharı andıran prıl prıl bir havada, Kürşat ile baba oğul erkenden camideki yerimizi aldık. Hani o bayramdan bayrama görüşebildiğim ancak çocukluk ve gençlik yıllarımızın her anı her saniyesinin birlikte geçtiği mahallemiz insanları ile omuz omuza bayram namazımızı kılıp, cami önündeki ilk bayramlaşma faslına geçtik. Daha sonra mezarlık ziyareti ise gene anlatımı ve tarifi imkansız ve huzur ve haz deryası güzelliğinden, kabri ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. Allah kabul etsin.

Sonra, tüm ailen efradının yıllardır geleneksel hale getirdiği mutlak suretle ve tavizsiz uyguladığımız anam, kardeşlerim, gelinler ve yeğenler birlikte sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra aile içi bayramlaşmasına geçtik. En büyüğün yeride oturduğu ve hemen ardından gelen ikinci büyükten başlayarak el öperek bir yanına oturduğu ve yaş sırasına göre büyükten küçüğe doğru el öpme faslının ardından, çocuklara bayram haçlıklarının verilmesi ayrı bir güzellikti. Daha sonra en büyüğümüz anamızın o anki duygularını dile getirdiği kısa ve öz bir bayram konuşması yapması ile başlayıp devam eden bir süreci yaşamak; benim şahsen insan olarak kendimi diğer canlılardan ve hatta insanlardan bile farklıca en büyük manevi lezzet aldığımı zannettiğim bir duygudur. Eminim herkesin kendine göre manevi yad aldığı durumlar ve olaylar vardır, işte benim ki de bu anlar, yani bayram sabahı ilk uyanışımdan, yaklaşık öğleye kadar ki yaşadığım manevi zevk ve huzur ortamı.

Neyse bireysel bu bayramlaşmanın ardından, ilçe protokolünün düğün salonundaki bayramlaşmaya katılmak üzere gene milli muhabirim Kürşat ile normal saatinden önce salona vardık. Protokol gelmezden önce salonda bulunan belediye personeli ile bayramlaşıp sohbet ederken şu ayrıntıyı bu güne kadar atladığımı fark ettim veya hissetim. Bu bizim belediye personelimiz varya. Bugünkü mevcudu ile inanıyorum ki bir çok Başkanın çalışmayı isteyeceği gerçekten uyumlu ve ehil insanlarımızdan oluşmuş gerçek bir ekip ruh sergiliyorlar. Görünüş ve icraatta profesyonel fakat ruhta amatör bir hizmet sevdası noktasında ilçemize hizmet noktasına odaklanmış, asla zaman ve mekan gözetmeksizin iyi niyet sergileyen, bu kadroyu buradan tebrik etmeyi kendime borç bildim. Şimdi birileri kalkıp bu yazıma “yalakalık ve yağcılık” damgası da vurabilir, bunu da hesaba katıyorum, ama benim tek bildiğim ve inandığım doğru varki o da “yiğidi öldür ama hakkını inkar etme”. Evet gerek belediyeyi gerekse çalışanlarını, hatta Belediye Başkanını dahil eleştirdiğim konular olmuştur ve bundan sonrada olacaktır. Bu mesleğimizin ve kişiliğimiz gereğidir. Fakat asla güzeli ve hizmeti de takdire engel olmamalıdır. Zabıta Komiseri Süleyman beyle yaptığım ufak sohbette anladım ki, mevcut personel, işçisi ve memuruyla tam bir ekip ruhunu oluşturmuşlar ve ilçemizin ve insanımızın rahatı için hiçbir engeli mazeret kabul etmiyorlar. Ha, aralarında hiç mi çürük domates yok… tabii ki ufak tefek de olsa takıma ayak uyduramayanlar olsa da “kol kırılır, yen içinde kalır” sözü gereği asla dışarıya yansıtmadan kendi içlerinde idare ettiklerini ben şahsen hissettim.

Sonuç olarak, benim protokol bayramlaşmasında kimin katılıp nerelere gidildiği konuları değil bu yaşanan manevi birlik ve huzur ortamı ile belediye personelinin özverili ekip çalışmasına şahit olmam bende kalan ve sizlerle paylaşmaya değer bulduğum güzellikler.

 

ADAM GİBİ*************************

Herkesi yar görebilene,

Her söz yarenlik olur.

*****************HİKMETLİ SÖZLER

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.