Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Bisiklette 1970'li yıllar

1960’lı yıllarda Konyamızın Ata Sporu Bisiklet’te başlayan yükseliş 1970’li yıllarda da zirve yaparak devam etti.

            1972 Münih Olimpiyatlarına 6 kişilik takımla katılan Türk Milli Takımı’nın 4’ünün Konyalı sporculardan oluşması bunun göstergesiydi. Rıfat Çalışkan Milli Takım’da son yıllarını yaşarken onun gibi Konyalı olan Erol Küçükbakırcı, Seyit Kırmızı ve Mevlüt Bora bu takımın gençleriydi. Ali Hüryılmaz ve Haluk Günözgen Münih’te 4 Konyalı ile birlikte mücadele etti.

            Zamanın Beden Terbiyesi Bölge Müdürü Cemil Ergen’in bu branşı sevmesi, paralelinde antrenörler Nusret Ergül, Seyit Kırmızı ve Sadık Keleş’in gayretleriyle 1970’li yıllarda bisiklette yeni yıldızlar birer birer değil üçer beşer boy göstermeye başladılar. İşte bunlardan bazıları: Nurettin Kirpiksiz, Hasan Can, Tevfik Erdoğdu, Mehmet Büyükbekar, Ali Meşin, Harun Şencan, Hasan Özdengül, Davut Berber, Fazlı Meral, Yusuf Ecevit, Ali Azınç, Erol ÖztorunZekai Haydaroğlu, Hasan Gazyağcı…

            Bu dönemde İl Temsilcisi olan Nail Bülbül’ü de unutmamız mümkün değil. Müdür Cemil Ergen’den sonra bu göreve gelen Tezcan Uzcan ve Bahtiyar Demir’de bisiklet sporuna omuz verdiler.

            1976 yılında Montreal’da yapılan Olimpiyatlara Türkiye bu branşta yalnızca Erol Küçükbakırcı ile katılırken, Konyalı bisikletçiler 1970’li yıllarda Türkiye şampiyonlarının % 70’den fazlasını elde ettiler. Bu dönemin en büyük başarısı, 1973 yılında Erol Küçükbakırcı’nın ilk defa Balkan Şampiyonu olan Türk olarak tarihe geçmesiydi.

            Aynı yıllarda Tevfik Erdoğdu 5 yıl üst üste yolda ve pistte Türkiye Şampiyonu olarak büyük bir başarı elde etti.

            1970’li yıllarda yıldız olan Erol Küçükbakırcı, Tevfik Erdoğdu, Nurettin Kirpiksiz ve Hasan Can 1980 yılında Yugoslavya’nın Lübjiana şehrinde yapılan 100 km.lik takım yarışında 2 saat 13 dakika 10 saniyelik dereceleri ile Türk Bisiklet Tarihi’nin en iyi derecesini elde ederek Konyamız için gurur kaynağı oldular.

 

muzaffer-tuulukcu-1-001.jpg

İşte 1970’li yılların yıldızları, 1979 Yunanistan-Atina Balkan Şampiyonası dördü de Konyalı ve Şekersporlu Hasan Can, Erol Küçükbakırcı, Tevfik Erdoğdu ve Nurettin Kirpiksiz

muzaffer-tuulukcu--2-001-crop.jpg

1973 Milli Takım kampı. Cihat Bayındır (Çankırı), Antrenör Sadık Keleş, Erol Öztorun, Masör Nemci, Mevlüt Bora, Zekai Haydaroğlu, Gazeteci Nail Bülbül, Seyit Kırmızı, Halük Günözgen, Antrenör Nusret Ergül, Erol Küçükbakırcı, Antrenör Mustafa Palaska, Antrenör Bulgar Nenco Hıristo ve eski şampiyonlardan Erol Kumcuoğlu

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.