Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Bisikletin 1960'lı yılları

Yaşı 50 hele hele 60’ın üzerinde olan Konyalılar, 1960’lı yıllar deyince BİSİKLET’te Rıfat Çalışkan, Nusret Ergül, Nezir Sonakın, Ertan Tezer, Hasan Kılıç, Mustafa Cengiz, Mustaf Mest, Sadık Keleş gibi şampiyonları hemen hatırlayıverirler.

            Bölge Müdürü Sami Yavrucuk’un Konya’da göreve başlaması, Nezir Sonakın’ın Yugoslavya’da Milli Takımda yarıştıktan sonra Anayurdu Türkiye’ye iltica edip, Konya’da pedal çevirmeye başlaması, kendinden birkaç yaş küçüklere antrenörlük yapıp onlarla Türk Milli Takımı’nda ayyıldızlı forma giymesi süreci, gelecekte Konya’nın ata sporunun BİSİKLET olacağı habercisiydi.

            O yıllarda Düz Bisiklet Yarışlarıyla seçilen yetenekler, Alaaddin Turu Yarışlarıyla Konya’da bu sporun yavaş yavaş sevilmesine vesile oldu. 1952 Yılında Konya’ya yapılan Türkiye’nin ilk VELEDRUM’u bu spor için çok önemliydi. Tribünleri dolduran binlerce Konyalı, kendi çocuklarının mücadelesi ve başarısıyla gurur duyar oldular.

            Kendi çocuklarının uluslararası yarışlardaki başarı haberleri ve Milli Forma’yı giymeleri onurunu yaşadılar. 6 kişilik Milli Takım’da dördünün Konyalı olması bu kıvancı doruğa çıkardı. Türkiye Turu, Marmara Turu, Cumhurbaşkanlığı Turu gibi ülkenin en büyük yarışlarında kazanılan madalya ve kupalar 60 yaş üstü hemşerilerimizin zihinlerinden hiç silinmedi.

            İşte size o günlerden hatırlanan iki resim.

 

17 Ekim 1966

Alaaddin Turu sonrası Nusret Ergül, Mevlüt Bora, İl Temsilcisi Kemal Alper ve Sadık Keleş

muzaffer-tulukcu-17-aralik-1966.jpg

1963-Veledrum Yarış sonrası

Rıfat Çalışkan, Ertan Tezer, şeker Fabrikası Müdürü Nevdet Baykurt, Rıfat Çalışkan ve Nezir Sonakın

muzaffer-tulukcu-1963-veledrum.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.