Bir öğretmen böyle ağlatılmaz ki…

Ben böyle bir sıkıntı ne gördüm ne duydum. Çarşamba günü İl Genel Meclis üyelerimizden birisiyle gittiğimiz hükümet konağında karşılaştığımız manzara ikimizi de şok etti.

Bir öğretmenin önce yalvarır gibi sonra gözyaşları içinde anlatmaya çalıştığı olayı anlamaya çalıştık. Öğretmenin söylediklerini dinledikçe tüylerimiz havalara kalktı.

Öğretmen görev yaptığı belde de 4 aydır yaşadığı sıkıntıları anlatıyor. Son yaşanan olayın artık bardağı taşırdığını söyleyerek “7 yıllık öğretmenim, bu 4 ayda mesleğimden nefret ettim” diyor. Öğretmen hanım olayları anlatırken bazen hıçkırıklara boğuluyor bazen de sinirden kelimeleri şaşırıyor.

Ereğli’nin bir kasabasında anaokulu öğretmeni olduğunu öğrendiğim bayan öğretmenin hali içimi parçalarken anlattıklarını da zihnimde canlandırmaya çalışıyorum. Okulun anasınıfı tuvaletinin taştığını söyleyen Öğretmen Hanım, pislik kokusu içinde ders yapamayınca çocukları dışarı çıkarmak zorunda kalmış. Okul Müdürü ise olaya müdahale etmek yerine çocukların sınıfa alınmasını istemiş.  Öğretmen Hanım “nasıl pislik içindeki koridordan çocukları sınıfa alırım. Hepsi hastalık kapar” diyor. “Yalvarırım beni o okula göndermeyin. Okula değil cehenneme gider gibi hissediyorum kendimi, bıktım, 7 yıllık öğretmenim ve idarecim bana küfrediyor.” İnanın bu satırları yazarken bile aynı anı yaşıyorum.

Bununla kalmıyor tabi öğretmen hanım bazı değişik olaylardan da bahsediyor. Okulun vekil müdürü hakkında zaten bir soruşturmanın olduğunu da öğrendim. Dosya muhakkik deymiş. Bu duyduklarımı ve yaşadıklarımı yazmak herhalde bir gazeteci olarak görevim.

Şimdi Başta Konya Milletvekilimiz Abdullah Çetinkaya Bey’i, Ereğli Kaymakamımız Cevdet Can Bey’i, Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Ataç Bey’i bu konuda çok ciddi bir araştırma yaptırıp bu olaya el konulması gerektiğini ifade ediyorum.

Konya Valisi Osman Aydın Bey’i, Konya Milli Eğitim Müdürümüz Halil Şahin Bey’i bu konu hakkında Ereğli Milli Eğitim’den bilgi alarak 7 yıllık bir bayan öğretmen öğretmenlikten 4 ayda nasıl bezdirilir hesabının sorulması gerekir diye düşünüyorum.  Olaya çok duygusal yaklaşmak istemiyorum. Lakin o kadar insanın içinde 7 senelik öğretmen sinir krizleri içinde ağlar bana sevk verin ben okula gitmek istemiyorum derse ben bunu yazarım. Okul müdürünü tanımam. Bayan öğretmeni de ilk kez gördüm. Başka iddialarda var. Onları şimdilik burada yazmayacağım. Olayların takipçisi olacağım. Kimse kusura bakmasın bir koltuğa oturunca kral benim zannetmesin. Kimse evlatlarını, kızlarını, eşlerini birilerinin elinde oyuncak olsun diye göndermiyor. Herkes görevini yapacak.  İstediğin saatte okula geleceksin, senin istediğin gibi olmayanları karşına alacaksın. Kusura bakmayacak kimse burası muz cumhuriyeti falan değil.

 Benim sinirim hala geçmedi, İl Genel Meclis Üyemizinki de geçmedi.  Ereğli’de böyle davranış olmamalı, yapanlar sorumlular da gereken cevabı almalıdır. Bu konunun sümen altı edilmeden halledilmesi gerekir. Okul ismini benim burada yazmama gerek yok. Ereğli Milli Eğitim olayı biliyor.

Son olarak lütfen öğretmenlerimizi rahat ortamlarda çalıştıralım. Onların yetiştirecekleri çocuklar bizim geleceğimiz.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum