Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Bir kaleci bir golcü yetti

Ben savunmadaki sorunun, bir çok kişi gibi, Kokaloviç’ten kaynaklandığını düşünüyordum. Uğur Tütüneker farklı bir teşhis koymuş olmalı ki, kimsenin gözüne batmayan Selim’i kenara alıp “antrenman futbolcusuna” dönüşmek üzere olan Erdinç Yavuz’u sahaya sürdü. Vlemincks gibi son vuruşları iyi olan bir futbolcu karşısında daha sarkık oynayabilecek bir oyuncuyu tercih etmesi makul göründü. Geçen hafta “lazım olursa oyuna alırız, henüz hazır değil” dediği Theofanis Gekas ise sahadaydı. “N’Douassel zararı”nın neresinden dönersen kar olduğu çok açık. Trabzonspor maçında oyuna sonradan girip gol bölgesine top aktarma konusunda bir şeyler yapabileceğini anlatmaya çalışan Mehmet Güven İshak’ın yerine oyundaydı ama Cem Can ve Traore gibi yırtıcı iki adam karşısında Ali Çamdalı ile beraber ilk yarı Erdal ve Recep’ten çok fazla yardım aldılar.

İlk yarı Torku Konyaspor’un üstünlüğü barizdi. Ligde düşme hattı için en önemli rakiplerinden biri olan Konyaspor’u iyi tartan Erciyes, tecrübeli savunmasıyla oyunu ceza sahasından uzak tutmayı başardı. 43. dakikada kalecinin Erdal’ın sert şutunu çıkardığı pozisyon, hava gibi soğuk geçen maçı ısıtmaya yetmedi.

İkinci yarı ilk yarı kaldığı yerden devam etti. Birbirine yakın kuvvette olan iki takım da sanki birbirinin sabrını deniyordu. 57. dakikada ileride fazla adamla kalan Erciyessporlular’a Erdal iyi bir ders verdi. Harika bir ters pasla, Djalma üzerinden topu Gekas ile buluşturdu. O da adına yakışanı yaptı. Hepimize yavaşlatılmış görüntü gibi bir gol izletti. “Neden alındı?” diyenlere de aldığı paranın üçte birini kazandırarak cevap verdi. Bu arada Djalma, savunmaya çok yardım etmese de daha hareketli ve bölgesine daha hakimdi.

Kayseri Erciyes. golden sonra yaklaşık 20 dakika kendine gelemedi. Atılan iki şutta ise yönetimin ne kadar doğru bir kaleci transferi yaptığı (yan toplarda küçük sorunlar hala olsa da) bir kez daha anlaşıldı. Itandje iki net pozisyonu öyle ustalıkla çıkardı ki 3 puanı onun hanesine yazsak yeridir.

Geçen maç doğru taktikle ama yanlış kadroyla çıkan Uğur Hoca, bu kez her ikisini de doğru yapıp çok önemli bir üç puan aldı. Oyuncuların, yönetimin ve taraftarın da güvenini kazandı. Umarım doğruları bu maçla sınırlı kalmaz. Konyaspor’un ligde kalması ve kendi kariyerinin bu önemli döneminin erken bitmemesi için O’na büyük görev düşüyor.

Şimdi Gaziantep, Bursa ve Galatasaray gibi çok zorlu bir seri var. Antep ve Bursa maçlarına mutlaka puan yazmak gerekiyor. Korkulu rüya görmemek için.

Not: Torku Konyaspor artık Süper Lig’de ve tartışmalı pozisyonların daha iyi görülmesi için VİP Tribününe LİGTV monitörleri konuldu. Ancak Basın Sözcüsü Sayın Güven Öten’in, pozisyonları asıl izlemesi gereken basın tribününü ikinci plana atmasını esefle karşılıyorum. Defalarca söylenmesine rağmen 7 haftada bir monitörü monte edemeyen kulüp yüzünden VİP tribünündeki taraftarlarla sürekli tartışıyoruz. Ayıp oluyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar