Arif Köse /ey kavmim

Arif Köse /ey kavmim

Bir bilmecem var çocuklar. haydi sor, sor

İnsanın fıtratında bir RAB, İLAH inancı ve ihtiyacı vardır. Kim olursanız olun, neye inanırsanız inanın Rab inancının yansıması, hayatınızda bir an dahi olsa mutlaka gün yüzüne çıkar. Kiminin bütün hayatı bu kavram ile birlikte geçerken, kimi belki en büyük korkusunu yaşadığında özünde var olan bu inancı hisseder. Ama mutlaka bu fıtri inancı, hayatınızda keşfedersiniz. Şimdi bilmeceme geçiyorum:

            İnsan Rabbini kaybetmekten mutlak surette korkar. Rabsiz kalmak, insan için her şeyden mahrum kalmak anlamına gelir.

            İnsan Rabbinin her şeye gücünün yettiğine inanır. Zor bir durumla karşı karşıya kaldığında mutlaka Rabbinin, bu zorluğu aşmasında kendisine yardım edeceğine inanır.

İnsan Rabbine olan güvenine göre daha ileri, daha cesaretli, daha büyük adımlar atar.

Rabbinin kendine huzur, mutluluk ve sağlık vereceğine inanır.

Dünya hayatındaki muamelatında yani işlemlerinde, Rabbi ile diğer insanların arasında çelişkide kalırsa, Rabbini tercih eder.

Rabbi için çalışır, gerekirse gecesini bile feda eder.

Rabbi ile alakalı olmayan hiçbir işle uğraşmaz, boşa kürek çekmez.

Rabbi ile arasına girecek hiçbir şeyi kabul etmez insan, direkt Rabbine bağlanmak ister; arada perdeler, engeller kabul etmez, olursa bu engelleri aşmak için mücadele eder.

Kendisini Rabbine ulaştıracak sebepler, yollar arar; Rabbine ulaştıracak ameller işler.

İnsan Rabbi için her türlü fedakârlığı yapar, yorulur, aç kalır, kavga bile eder.

Rabbi için yapması gereken işler ile diğer varlıkların istekleri çakışırsa, mesela aynı zaman dilimine denk gelirse, Rabbi için yapması gereken işi yapar, diğer varlıkların isteklerini geciktirir, öteler.

Rabbini kaybetmektense, geriye kalan her şeyi kaybetmeyi göze alır.

Rabbine olan sadakati ve imanı derecesine göre toplum içinde kendini şerefli izzetli hisseder.

Kendisi ile aynı İlaha bağlı olan kişiler, o insanın sevgi ve saygı duyduğu, itibar ettiği kişilerdir. Aynı Rabbe iman etmeyenlere ise pek sıcak bakmaz, düşman kabul eder onları.

İnsan bütün hayatını Rabbinin rızasını kazanabilmek için harcar.

Şimdi sorumu soruyorum:

Yazıdaki Rab ve İlah kelimelerinin yerine önce Para kelimesini, sonra Allah kelimesini koyun. Hangisini koyduğunuzda sizin hayatınızı daha çok ifade ediyor, bir bakın bakalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.