Serpil Yalçınkaya

Serpil Yalçınkaya

Bin Nefes Bir Ses

Sürekli okuyucularım farkındadırlar Konya Devlet Tiyatrosu ile ilgili ara ara yazılar yazarım. Benim hayatımda farklı bir yeri vardır çünkü tiyatronun. İnsana farklı ufuklar açan tiyatro her oyunda ve oyunculukta yeni bir şeyler öğretir insana.

image001-008.png

Bugünkü konumuz ise Konya Devlet Tiyatrosu’nun bu yıl perdelerini 12. “Bin Nefes Bir Ses” Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali ile kapatacak olması. Geçen yıllarda da büyük bir heyecanla beklediğim festival farklı ülkelerin oyunlarının yanı sıra kültürlerinin, dillerinin, duygularının da birer yansıması olarak çıkıyor seyircilerinin karşısına. Bu yıl ki oyunlar sırasıyla şu şekilde sahne aldı ve alacak;

18- 19 Nisan 2019 Pembe Panduflu Aşk-Adana Devlet Tiyatrosu

20 Nisan 2019 Jibek(Aşk Efsane- Kazakistan

21 Nisan 2019 Gör Bak Neler Olacak Şimdi-Kosova

22 Nisan 2019 Hellados-Azerbaycan

23 Nisan 2019 Alaaddin( 1001 Gece Masallarından Uyarlama Kukla Çocuk Oyunu)

24 Nisan 2019 Ezop(Tilki ve Üzüm- Bulgaristan

25 Nisan 2019 Doktor Filozofi-Balkar Cumhuriyeti

26 Nisan 2019 Bana Bir Şeyler Oluyor-Yunanistan

27 Nisan 2019 Gus İle Yemek Saati-Konya

28 Nisan Bohça-Irak

image003-051.jpg

18 Nisan Perşembe günü oldukça renkli geçen açılış töreninde Konya Devlet Tiyatrosu Müdürü Doğan Doğru, yaşamlarını Türk tiyatrosuna, Türk diline, Türk edebiyatına adamış büyük ustalardan bahsederek “Yaptıkları katkılarla ölümsüz olmuş ve aramızdan ayrılmış büyük ustalara, başta Muhsin Ertuğrul, Cüneyt Gökçer, Mahir Canova, Salih Canar, Melek Ökte, Nur Subaşı olmak üzere adını anmakla bitiremeyeceğim tüm ustalarıma festivalin tüm alkışlarını adıyorum” dedi.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ise festivali düzenlemenin önemine değinerek, şöyle konuştu; “Ne büyük bir gurur ki Konya’da “Bin Nefes Bin Ses” Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali düzenliyoruz. Ortak dil, sanat yoluyla bir kere daha birleştirici, kavrayıcı, besleyici unsur oluyor. Böylece milyonlarca insan aynı dili zenginleştirerek yan yana geliyor, dilin anlam kalesinde buluşuyor.”

Konya Valisi Cüneyt Orhan Toprak ise Konya’ya geldiği günden itibaren gösterime çıkan tüm oyunları izlediğini belirterek, kültür sanat etkinliklerinin topluma sağladığı faydaları dile getirdi.

Siz bu yazıyı okuduğunuzda son beş oyun kalmış olacak. Bugüne kadar izleme şansına sahip olduğum oyunlardaki tüm o renkler, kostümler, farklı enstantanelerle karşılaşmak gerçekten değişik duyguları aynı anda yaşamama sebep oldu.

Oyunların satışa çıktığı ilk andan itibaren çoğu biletlerin tükendiğini bilsem de siz değerli okuyucularıma tavsiyem her oyun öncesi tiyatroya uğramanız ve tükenmeden biletlerinizi almanız.

Sağlıcakla kalınız.

image006-042.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum