Bayram sonrası ahvali umumiye

          Bayram sonrası Okullar açıldı. Çarşı Pazar hareketlendi.  Alış verişler olanca hızı ile başladı.  Para el değiştirdi. Fiyatlar en uç seviyelere ulaştı. Sevinenler çoğaldı,  ağlayanlar güldü.

          Eh bu yıl baharı göremeden YAZ geldi geçti. Sonbahar bütün etkinlikleri ile geldi oturdu.  Havalar daha da serinledi.  Daha doğrusu uyardı bizleri.  ,  KIŞ geliyor. Dedi. Mevsimlik Meyveler, Elmalar,  Armutlar, Narlar, Portakal Limon Mandalinalar,  Kavunlar Karpuzlar. Daha neler neler. Pazar yerlerinde sergilendi görücüye  çıktı. Köylü kentli Tarla mahsulünü derledi toparladı bir kısmını ambarına bir kısmını pazarladı. Paralandı.  Borçlu borcunu ödedi. Oğlan everip Kız gelin edecekler hazırlıklarına başladı.

          Turşuluk sebzeler değerini buldu. Hülasa millette bir koşuşma başladı. Kenar Mahalle sakinleri odun kömür ihtiyaçlarını temin ettiler. Sobalarını kurup hazırlıklarını tamamladılar. Kaloriferli lüks dairelerde oturan zatı muhteremler zaten hali vakti yerinde olanlardır.  Ellerinde bir sigara eksiktir. Yasak olmasa onu da tüttürecekler.

          Ama bu arada Devlet Baba da azizliğini gösterdi. Maaşlara yüzde dört gibi bir zam yaptı. Lakin elektriğin zammı ile acısını çıkardı ne ise. Sıra doğalgazda.  Şimdiden onunda yuvası yapılmış görünüyor.  Yılbaşı hedef gösterildi.  O zamana kadar havalar nede olsa yumuşak geçer.  Çok kullanım olmaz.  Ocak ayında soğuklar artar artmaz bahane çoğalır zamlar da başlar arkası arkasına.

          Ne yapalım. Devran bu devran.  Halimize şükür.  Hiç olmazsa güçlü bir Ordumuz ile İnançlı bir toplumumuz ve başımızda Demokrasi ışığı altında bir güçlü Hükümetimiz var.  Komşu ülkelerin perişan hallerini görüyoruz.  O günlere o hallere düşürmesin ALLAH bizleri.

           Haydi çocuklar. Sizler de Okullarınıza, Öğretmenlerinize, Kitaplarınıza kavuştunuz.  Her sabah yüksek sesle ant içip gönülden söylediğiniz

           TÜRKÜM, DOĞRUYUM, ÇALIŞKANIM şeklindeki yeminlerinize uyarak dosdoğru çalışın. Zararlı akımlara bulaşmayın. Ailenize, Vatanınıza, Milletinize yaraşır bir şekilde beyin gücünüzü kuvvetlendiriniz. Bu gücü ileride aziz Vatanımız ve insanlarımız için kullanınız.  Yurt dışlarına gidipte oralarda takılıp kalmayınız.

          Zira unutmayınız ki, Vatanı Vatan yapan o Vatanın bağrından doğup büyüyen evlatlarıdır. Türk Kavramının Huzuru Mahşere kadar ilelebet muhafaza etmenin tek yolu da bu Vatana sahip çıkmaktır.

                                      --------------------

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.