Prof. Dr. Ali Akpınar

Prof. Dr. Ali Akpınar

Batılı tasvir, temiz zihinleri bozar

İnananlar içinde edepsizliğin yayılmasını isteyenler için dünyada da, âhirette de acı bir azap vardır. Allah bilir, siz bilmezsiniz.” (24/19)

Ayet, Hz. Aişe anamıza atılan iftira (ifk) olayı üzerine inmiştir.

Münafıkların ve bazı Müslümanların katıldığı bu olayda Hz. Aişe annemize iftira atılmış ve bir aydan fazla bir süre peygamber ailesi üzülmüş ve ağlamıştır.

Ayet, fuhşu, fuhuş söylentisini yaymak isteyen; asılsız da olsa fuhuş senaryosunu konuşan, bunu ifşa edenleri şiddetle kınamaktadır.

Batılı tasvir, nezih zihinleri idlal eder, onları kirletir bozar, diye bir kaide vardır.

Pek çok çeşidi ile zinanın yaygınlaştığı ve özellikle karşılıklı rıza ile yapılan birlikteliklerin zina olmaktan çıkarılmaya çalışıldığı ve her çeşidiyle ahlaksızlığın kanıksandığı bir dünyada yaşıyoruz.

Zaman zaman, çeşitli TV programlarında güya mağdur olan insanlara yardımcı olma adına, meşru olmayan ilişkiler tüm ayrıntılarıyla deşifre edilmekte ve bu şekilde çocuk-genç pek çok masum insanın beyni bulandırılmakta, adeta insanların akıllarına kötü şeyler düşürülmekte ve yapılanlara karşı toplumsal bir bağışıklık kazandırılmaktadır. Sonuçta insanlar, çevrelerinde olup biten günah, zulüm ve haksızlıklara karşı duyarsız ve tepkisiz bir hale getirilmektedir.

Şöyle veya böyle pisliğe bulaşmış, şeytanî tuzaklara düşmüş insanlara “nasıl olsa bu devirde bunları pek çok insan yapıyor, bunu yapan yalnız ben değilim” şeklinde bir çeşit teselli verilmektedir.

Oysa her çeşidiyle zina haramdır. Zinayı tasvir etmek, zinaya giden yolları açmak, zinaya kapı aralamak da haramdır. Adem’den Hatem’e bütün peygamberler bu haramı ısrarla belirtmişlerdir. Kur’ân ısrarla “Sakın zinaya yaklaşmayınız” buyurarak her çeşidiyle zinayı yasaklamıştır.

Yaygınlaşan bu zararlı alışkanlığın önüne geçmek için bireylere, anne babalara, öğretmenlere, mahalle imam ve muhtarlarına, kısaca tüm etkili ve yetkili kişilere büyük görevler düşmektedir. Herkes yetkisi kadar sorumludur. Unutmayalım toplumda namusluların suskunluğu, namussuzların çoğalmasına ve egemen olmasına yol açacaktır.

Mevdudî’nin Tefsiri’nde (III, 508-509) de haklı olarak belirttiği üzere yukarıdaki ayet, kötülükleri yaygınlaştıran ve onların propagandasını yapan herkesi içine almaktadır. Bu, genelevi açma şeklinde olabilir, erotik hikaye ve resimler, şarkı ve filmler yapıp yayımlama şeklinde de olabilir. Ahlaksızlığı pazarlayan işletmeler açma şeklinde de olabilir…

O halde ayeti bir kez daha okuyalım ve üzerinde durup düşünelim:

İnananlar içinde edepsizliğin yayılmasını isteyenler için dünyada da, âhirette de acı bir azap vardır. Allah bilir, siz bilmezsiniz.” (24/19)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.