Başkan Altay verdiği sözü tuttu: Çumra-Konya Yolu kötü kokudan kurtuluyor

Başkan Altay verdiği sözü tuttu: Çumra-Konya Yolu kötü kokudan kurtuluyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Çumra'da tarımın yoğun olduğu bölge için önemli bir adım olan Çumra İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaatını inceledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Çumra İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin inşaatını denetleyerek, ilçenin tarım ve çevre katkısını vurguladı. Başkan Altay, Konya genelinde atıksu arıtma tesisleri kurma hedefini belirtti ve Çumra'ya yapılan yatırımların önemini vurguladı.

Metin: Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Çumra'da inşa edilen İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nin çalışmalarını yerinde inceledi. Altay, Çumra'nın tarım konusundaki önemine vurgu yaparak, ilçenin Konya ve Türkiye ekonomisine ciddi katkılar sağladığını belirtti. Başkan Altay, Konya genelinde atıksu arıtma tesisleri kurma hedeflerine değinerek, şu ana kadar tamamlanan 44 tesisin yanı sıra devam eden 3 tesisin bu dönem içinde tamamlanacağını ifade etti.

Başkan Altay verdiği sözü tuttu: Çumra-Konya Yolu kötü kokudan kurtuluyor

Altay, "Çumra'ya verdiğimiz sözlerden birini daha yerine getiriyoruz. Şehrimizin altyapısı için önemli işler yapıyoruz ve bugün Çumra Atıksu Arıtma Tesisi'nde incelemelerde bulunduk. Bu tesisi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İLBANK, FRITT-2 kredisiyle Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştiriyoruz. Şu anki en ileri teknolojiye göre gerçekleştirdiğimiz ileri biyolojik arıtma tesisimiz 2043 yılında 71 bin 700 nüfusa göre projelendirildi" dedi.

Başkan Altay, yapımı devam eden tesiste koku giderim ünitesinin de bulunduğunu belirterek, "Çumra anayolu üzerinde seçilen bölge olduğu için burada koku giderici de bulunuyor. İnşaatımızı tamamladıktan sonra Çumra'ya giden vatandaşlarımızın ve organize sanayi bölgesindekilerin koku ile ilgili şikayeti olmayacak. İnşallah Çumra Atıksu Arıtma Tesisi'ni 2024'te tamamlayarak hizmete almış olacağız. Toplam 350 milyon liralık bir yatırım gerçekleştiriyoruz. İlçelerimizin gelişmişliğinin en önemli göstergelerinden birisi de atıksu arıtma tesislerinin yapılması. Çumra için verdiğimiz bir sözü daha yerine getirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Katkılarından dolayı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na ve İLBANK'a teşekkür ediyorum. Çumra'mıza, Konya'mıza hayırlı olsun" diye konuştu.

Başkan Altay verdiği sözü tuttu: Çumra-Konya Yolu kötü kokudan kurtuluyor

Çumra Belediye Başkanı Recep Candan, ilçeye kazandırılan tesisin önemli bir eksikliği gidereceğine işaret ederek, Başkan Altay'a teşekkür etti. Candan, "Çumramızın yıllarca kangren olan bir sorunu kanalizasyonun arıtma tesisinin olmayışıydı. Bu da çevresel açıdan Çumra-Konya Yolu üzerinde rahatsızlığa sebebiyet veriyordu. Büyükşehir Belediyemiz, İller Bankamızla beraber arıtma tesisimizin yapımına başladı. Bu, hepimiz açısından son derece mutluluk verici bir gelişme. Çumra'mızın uzun yıllar hizmetini görecek bir yatırım. Bu yatırımın ilçemize kazandırılmasından dolayı Konya Büyükşehir Belediye Başkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. İnşallah yapımının da en kısa sürede tamamlanarak hizmete girmesini bekliyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir, atık suyun çevresel etkilerini bertaraf etmek amacıyla atıksu arıtma tesislerini yaygınlaştırmayı sürdüklerini belirterek, "Konya Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatlarıyla KOSKİ Genel Müdürlüğü olarak Konya'daki ilçelerin tamamında atıksu arıtma tesislerini yapılmasına öncelik verdik. Bu tesisimiz 9 buçuk milyon Euro'ya mal oluyor. Yüzde 50'si hibe, yüzde 50'sini de kendi öz kaynaklarımızla karşılıyoruz. Çumra'ya hayırlı olsun" cümlelerine yer verdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler