Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Basına kin kusan yöneticiler

Torku Konyaspor Yönetimi’nin spor basını ve TSYD aleyhine yaptığı seviyesiz açıklamaya değinmek için bu yazıyı özellikle yazdım. TSYD Konya Şube Başkanı Recep Çınar’ın kaldığı yerden ben devam edeyim. Konyaspor Teknik Direktörü Uğur Tütüneker’in şu ana kadar başarılı olduğunu düşünenlerdenim. Yeni çıkmış bir takımın 13 puan toplaması olumlu bir tablo. Fakat bu puanları nasıl topladığına bakmamız gerekiyor. Recep Abi, Hasan Kabze’yi kovduğunu söylemiş. Ben de Gekas’ın, hoca kendisine sürekli bağırıp durduğu için tutuk olduğunu ekleyeyim. Djalma istihbaratı da doğru. Geçtiğimiz yıl haftalarca Ali Turan’ı stoper oynatarak futboldan ne kadar anladığını gösteren Tütüneker’in foyası şimdi meydana çıkıyor. Yine geçen yıl takımı Tütüneker’in değil oyuncuların ve bazı sağduyulu yöneticilerin Süper Lig’e yükselttiği de anlaşılıyor. “Ne diyorsun kardeşim” dediğinizi duyar gibiyim. Durun söylüyorum, sabırsızlanmayın. Meğer Tütüneker, bizim eleştirdiğimiz ve takımın kötü sonuç almasına neden olan kadroları kendi yapıyormuş. Ne zaman kadroda akıllıca bir değişiklik yapıldıysa onları ise yöneticiler Hoca’ya adeta “zorla” yaptırıyormuş. Çoğu zaman “benim işime karışıyorsunuz, Kibong’u almazsanız bırakır giderim. Bu takımı ben şampiyon yaptım. Hummel firmasıyla anlaşmazsanız istifa ederim” diyerek sık sık küsüp giden, denge sorunu yaşayan da Uğur Tütüneker imiş. Bu durumda, Hasan Kabze’nin oynatılması ve takımın başarılı olmasını yönetime mal etmemiz gerekecek. Demek ki onlar hocaya oynatmasını hatta sol kanatta oynatmasını söylemiş. Başkan Ahmet Şan’ın Galatasaray maçındaki sitemini de şu halde normal karşılamamız gerekiyor.

Şimdi yönetimin açıklamasının basını bu denli sert şekilde hedef alması anlaşılıyor. Ortada hoca yokmuş ki. Saha içini de yönetim idare edince basının hedefi olan Tütüneker’e neden sahip çıkılmasın. Hocanın icraatlarına sahip çıkmak, kendilerine sahip çıkmak oluyor. Başka hoca ile böyle “uyumlu” çalışamazlar. “Taraftarın gönlünde taht kurdu” dedikleri Hoca’nın, Galatasaray tribünlerini gezdiği için, iki haftadır sosyal medyada yemediği küfür kalmadı. Nereye taht kurdu acaba?

Konyaspor yönetimine acizane bir tavsiye: gazeteciler puslu havaları sever. Ortalığı bulandırmayın. Havayı bozmayın. Daha Hoca’nın antrenmana çıkmaması ve röportaj taleplerini çevirmesiyle ilgili bildiklerimizi haber kaynağına duyduğumuz saygı nedeniyle yazmıyoruz. Haftalardır Hasan Dağlı ve Zeki Çimen’in istifasına onların ricası üzerine girmedik bile. Yönetimin içinde ne oluyorsa, kim kendi menfaatini Konyaspor’un üzerinde tutuyorsa hepsinden haberimiz var. Takımın ligdeki ilk yılı diye kimse ses çıkarmıyor bile.

Aslında, en fazla Sayın Ahmet Şan beni şaşırttı. Basına kin kusan bu açıklama yapılmadan önce bazı önemli gazeteciler ve TSYD Başkanı Recep Çınar ile bir araya gelip sorunu çözmeyi planlıyordu. Ne oldu da vazgeçildi ve “Koskoca Başkan” kimin etkisiyle bu açıklamanın yapılmasına izin verdi. Bunu öğrenmek istiyorum.  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar