Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

BAŞIMIZA UEFA ÇIKARMAYIN

Torku Konyaspor müthiş bir çıkış yakaladı. Şu an herkes takımın performansını konuşuyor. Gazeteler, alınan harika sonuçların yanı sıra, takımın adeta patlama yapan isimlerini de göklere çıkarıyor. Gekas’a, Hasan Kabze’ye, Hleb ve Djalma’ya düzülen övgünün bini bir para. Tabi boşuna söylemiyorlar ama bu göze batan futbol, tam anlamıyla camiayı “gaza getirmiş” durumda.

Basın Sözcüsü Güven Öten, temkinli konuşuyor ve çok doğru yapıyor. Özellikle Elazığspor maçına dikkat çeken Öten, bu karşılaşmanın kazanılmasıyla yakalanan çıkışın tesadüf olmadığını göstereceklerini belirtiyor. Fakat taraftar sevinçten uçuyor takımı da UEFA’ya uçurmanın derdine düşmüş durumda. Bu çok tehlikeli bir durum. Öncelikle şunu hatırlatalım: Mesut Bakkal’ın takımları çok istikrarlı değil. İlk haftalarında bir çıkış yakalıyor fakat sonra inişli çıkışlı bir grafik sergiliyor. Konyaspor’un kadrosu zengin değil. Bakkal, hep yaptığı gibi “iyi iletişim” kurarak öncelikle küskünleri kazandı. Şansı yaver gidip yıldız transfer de uyum sağlayınca bu çıkış yakalandı. Bakkal’ın farklı kazandığı maçların son bölümlerinde ileriki haftalarda ihtiyaç duyacağı oyunculara şans vermesi beraberlik adına önemli bir hamle. Maçlarda açık futbol oynayan takım, kolektif oyunla 11 gol atıp bireysel hatalardan 4 gol yedi. Farklı kazanmasına rağmen 5 maçın hiçbirinde rakibinden daha fazla topla oynama oranı yakalayamaması da ilginç.

Bu tabloya Güven Öten’in dediği gibi bir “ama” koymamız gerekiyor. Elazığ maçı kritik eşik. Bu maçı kazanırsa alt grupla ilişkisi kesilecek ve futbolcular maçlara rahat çıkacak. Konyaspor’a sezon başında düşer gözüyle bakanlar bile “ne tatlı futbol oynuyorlar. Stada gitmek lazım” demeye başladıysa 2004 yılındaki gibi çok rahat bir sezon geçebilir.

Çok transfer yapmayıp takım içi dengeleri koruyarak son yılların en doğru hamlesini yapan Torku Konyaspor yönetimine Mehmet Ali Kuntoğlu ve Bahattin Karapınar dönemlerinin sonunu, Mesut Bakkal’a da çok iyi başladığı Samsunspor kariyerinin sonunu unutmamalarını ifade etmeden geçemiyorum. Bunun için futbolcusu, yöneticisi ve taraftarı başımıza UEFA falan çıkartmamalı. Yeni çıktığı sezonu rahat bitirip seneye kurulacak, tıpkı bu yıl olduğu gibi, gençlerle destekli kadronun hesapları yapılmalı.  

 

Önce Elazığ maçını kazanmak gerek.  

Twitter Adresi: @selmansel

Önceki ve Sonraki Yazılar