Başbakanın ajandası

Eleme günlerine çok az bir zaman kaldı...

AK Parti’den aday adayı olan; Türkiye genelinde 6 bin civarında Konya’da ise 157 artı 13 adet aday adayından elbette birçoğu elenecek.

Elenecek elenmesine de, mesela Konya aday adaylarından kimler elenecek?

Mevcut milletvekillerinden kaç tanesi ile “yola devam” edilecek, kaç tane bayan aday gösterilecek. Konya’da özürlü kontenjanından aday gösterilecek mi, ilçe doğumlulardan aday gösterilecek mi, yoksa adayların tamamı Konya merkez doğumlu mu olacak, daha önceden aday yapılmamış ilçelerde yaşayan seçmenlerin gönüllerinin alınması için birden fazla ilçe birleştirilip bölgeyi temsil etmesi bakımından o bölgenin tasvip edebileceği bir aday mı gösterilecek,   13 Haziran’da AK Parti kaç milletvekili çıkarabilecek, MHP kaç milletvekili çıkarabilecek, CHP kaç milletvekili çıkarabilecek, v.s, v. s, v.s.   

Bunlar hep merak edilen ve sorulan sorular. Ne kadar merak edilirse edilsin ne kadar soru sorulursa sorulsun, dananın kuyruğu bir kaç gün içinde kopacak. 11 Nisan Pazartesi günü her parti 14 kişilik aday listelerini Konya İl Seçim Kuruluna verecekler.

 AK Parti’nin 157 kişilik aday adayı sayısı önce 87’ye düştü. Bu 87 kişilik liste ikinci komisyona sevk edilerek bu defa da 28’e düştü. Bu yirmi sekiz kişilik aday adayı listesi 12+16 şeklinde iki guruba ayrılmış. 12 kişilik liste üzerinden genel merkez anket yapıyor. Adaylar hakkında daha önceden belirlenen; Konya merkezde beş yüz kişiye, ilçelerde ise 250 kişiye telefonla sorular soruluyor.

Diğer taraftan da Sayın Başbakan, aday adaylarının tamamının listesini istemiş. Adaylar hakkındaki son kararı; Başbakan Sayın Recep Tayip Erdoğan başkanlığında oluşturulan ve dört genel başkan yardımcısı,  dört de grup başkanvekili olmak üzere toplamda sekiz üyeden oluşan kurul, aday adayları hakkındaki nihai kararı verecek.

Ancak, önümüzdeki üç beş günlük sürede konuyla alakalı olarak sağlıklı haber almanın da epeyce zorlaştığını söylemek lazımdır. Varsayımlar üzerinden yapılan yorumlar “gırla gidiyor”.

Dünden itibaren en üst komisyon çalışmaya başladı. Acaba teşkilatlara yeniden dönüş mü var? Yıllardır alın teri dökmüş, emek vermiş insanlara “gelin” mi denilecek, yoksa gene uzaklardan birkaç kişinin koskocaman bir seçim bölgesini ve o bölgede yaşayan seçmenleri yanıltan bilgi kırıntılarına itibar mı edilecek, göreceğiz.   

Bazı vekillerin aday yerler mi değişecek yoksa yerel seçimlerde genel merkezi yanıltan vekillerin bileti mi kesilecek yahut da gerçeklerle yüzlenilip, onlara teşekkür edilerek yollar ayrılacak mı, böylelikle yeni yüzlere, yeni heyecanlara taze yüreklere fırsatlar mı verilecek, göreceğiz.

Genel merkezi yanıltıcı bilgilere tevessül mü edilecek yoksa yerel seçimlerde bu yüzden kaybedilen 4,5-5puanlık oy’un hesabı sorulacak mı, sorulmayacak mı, göreceğiz.

Kuvvetle muhtemeldir ki; başkanlık sistemine geçmeden bir önceki vekil seçimi olacak olan 12 Haziran seçimlerinde, sistem nasıl işleyecek, nasıl sonuçlanacak hep birlikte göreceğiz.

AK Partililerin, belki de son kez bu kadar çok oy alabilmenin hesaplarını yaptıkları bu seçimlerde hesaplar tutacak mı?

Sayın Başbakan’ın daha öncelerden ajandasına yazdığı notların bir karşılığı olacak mı? Bütün seçmenler şimdi tutulan o notların karşılığını görmek için sabırsızlıkla beklemektedir. İşte şimdi yapılan hesapların semeresini görme vaktidir.

Bölgemizde, bundan önceki seçimlerde yapılan hesap hatalarının faturası kime kesilecek?

Sonuç olarak diyorum ki: Başbakanın ajandası esas belirleyici olacak. Bunu  hep birlikte, çok yakın bir zamanda görme fırsatı bulacağız.

Bunu sabırsızlıkla bekliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.