M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Başbakan yorulmamış!

Bir şeye çok fazla da umut bağlamamak gerekiyor belli ki…

Umut bağlarsanız hayal kırıklığı büyük oluyor.

Ne yalan söyleyeyim; hayal kırıklığı yaşamadım ama şaşırdım…

Hem de Recep Konuk’un temayülde 1. sıradan çıkmasına şaşırdığımdan daha çok…

Konya listesi Başbakan Erdoğan’ın üzerinde hassasiyetle çalıştığı bir liste gibi görünmüyor.

Tamam, diğer partilerin listelerine bakınca ‘idare eder’e geliyoruz ama ‘böyle mi olmalıydı’ demekten de kendimizi alamıyoruz.

Konya’da yapılan bütün kombinasyonları bir araya getirseniz böyle bir liste çıkmaz.

BEKLENTİLER DİKKATE ALINMADI

-Latif Selvi, Ercan Uslu, Suat Altınsoy, Latif Cem Baran, Ziya Özboyacı, Ahmet Akman, … gibi toplumun içinde yer alan, tanınan bilinen isimlerin bir tanesinin bile listede olmaması Konya’nın ‘diyalog’ kuramama eleştirilerinin ve beklentilerinin dikkate alınmadığını gösteriyor.

-Bir başka görevle değerlendirilirler mi bilemiyorum ama Sami Güçlü, Hasan Angı ve Orhan Erdem’den her birinin yokluğunu göğüsleyecek tek isim olarak Mustafa Kabakcı ortaya çıkıyor… Kabakcı, Konya kamuoyunun beklentilerini karşılamak noktasında bundan sonra daha fazla mesai harcamak durumunda kalacak.

-Diğer şehirler için teşkilat ağırlığı işaret edilirken Konya için ‘ağırlık unsuru’ diyebileceğimiz bir tablo göze çarpmıyor. Ahmet Davutoğlu ve Kerim Özkul birbirlerinin badisi olsalar bile diğer isimlerin her biri kendine münhasır adamlar.

-Kerim Özkul’un bugüne kadar sağlayamadığı toplumsal yakınlaşmayı bundan sonra sağlamasını beklemek durumundayız.

-Ahmet Davutoğlu’dan sonra bu listede göze çarpan en önemli isim hiç kuşkusuz Hüseyin Üzülmez. İçinde bulunduğu tablo Üzülmezi’i de daha etkin olmaya zorlayacaktır.

-Konya kamuoyunun Kerim Özkul’dan da, Ayşe Türkmenoğlu’ndan da, Harun Tüfekçi’den de daha yakın bulacağı bir isim olarak Üzülmez’i görüyorum.

-Ayşe Türkmenoğlu da, listeye giren ikinci kadın adayla birlikte ‘kadınların temsilcisi’ gömleğini Gülay Samancı’ya devrederek, tüm toplumsal meselelerle daha fazla ilgilenmek zorunda kalacak.

EN DEĞERLİ İSİM DAVUTOĞLU

-Ahmet Davutoğlu’nun Konya’dan adaylığı kuşkusuz marka değerimizi de moralleri de düzelten bir unsur… Onun liste başı olması gerekli sinerjiyi oluşturursa AK Parti 11+1 milletvekili elde edebilir Konya’dan.

-İlhan Yerlikaya, Cem Zorlu, Mustafa Baloğlu, Gülay Samancı, Mustafa Akış bizi bir kez daha şaşırtarak ‘milletin vekili böyle olur’ dedirtecek gayreti gösterirlerse iyi olur.

-Toplumun yakından tanıdığı bir isim olarak Abdullah Ağralı çok kritik bir noktada. Hatta Harun Tüfekçi’nin 11. sırada olması, 12. sıranın da ‘kritikliğini’ 11. sıraya indiriyor.

-Seydişehir taraflarından esen ‘negatif hava’ belki 11. sıradaki Tüfekçi’nin meclise girmesini engellemeyebilir ama Ağralı’nın işini daha da zorlaştıracak.

-Davutoğlu ile başlayan listenin sonlarındaki stratejisizlik göze çarpıyor.  

DİĞER PARTİLER

-CHP Atilla Kart’ı harcamayarak Konya için en iyi tercihi yaptı.

-MHP, parti tabanının sesine kulak vererek Faruk Bal’ı Ankara’dan ya da bir başka şehirden aday gösterse idi 3. sırada yer bulan ve sevilen Sait Gönen’i de tekrar milletvekili olarak görebilecektik.

-AK Parti’nin Seydişehir ve Çumra’dan ciddi kayıpları olursa diğer başka etkilerle Faruk Bal, Mustafa Kalaycı ve Sait Gönen meclise giden 3 isim olabilir.

-Saadet Partisi’nin 1. sıra adayı Mustafa Özkafa sevilen bir isim, fakat SP’nin baraj sorunu yaşayacağını unutmamak gerekiyor.

-HAS Parti bir sürpriz yapar mı diyenler az değil. T. Rıza Güneri 1. sıradan, Veli Tolu da 2. sıradan aday. M. Necati Özkan, Süleyman Boyalı, Hasan Basri Sayı da diğer bilinen isimler. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
19 Yorum