M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Bandırma'nın gariplerine hayırlı olsun...

Seydişehir Kaymakamı Tuncay Sonel, 3 yıldır Seydişehir'de görev yapıyor.

Bu Ramazan'da işadamı Ahmet Elden'in ev sahipliğinde iftar etmiştik kendisiyle...

Balıkesir’in Bandırma Kaymakamlığı'na atandığını bildiğimiz için de vedalaşmış, hatta Bandırma'da kendisini ziyaret edeceğimize dair de söz vermiştik...

***

Kaymakam Tuncay Sonel Cuma günü Seydişehir'den ayrıldı...

Konya daha önce böyle uğurlama gördü mü bilmiyorum...

Seydişehirliler, layıkıyla uğurladır onu...

***

Yazının girişinde 'görev yapıyor' dedim ama onun yaptıklarını 'görevle' sınırlandırmak doğru olmaz...

Hafızamın yettiği kadar yazayım...

-İlçeye gelir gelmez yetim ve öksüzleri kayıt altına aldı. Proje kapsamında tespit edilen yetim ve öksüz çocuklara mektup yazdı. Mektupta “Anne ya da baban hayatta olsaydı özlemini çektiğin ve onlardan almasını istediğin şey ne olurdu?” diye sorarak, onların bir anlamda rüyalarını gerçekleştirdi.

-123 dizüstü bilgisayar, 64 bisiklet, 8 genç odası takımı, 19 cep telefonu, 11 fotoğraf makinesi, 3 gitar, 12 kıyafet, 23 oyuncak, 3 mp5, 1 televizyon verilirken 8 çocuğa dershane desteği verildi.

-Yaşlı ve bakıma muhtaç, engellileri unutmadı. Kaymakam “Kimsesizlerin Kimi” Projesi kapsamında ilçe genelinde ihtiyaç sahibi, yaşlı, engelli, bakıma muhtaç aileleri gönüllü timler oluşturarak yalnız bırakmadı.

-Hayırseverlerin desteği ile hazırlanan kıyafetler 8 bin 542 öğrenciye, onları ve ailelerini rencide etmeden ulaştırıldı.

-Yeteneklerimi Keşfediyorum projesi ile spor, müzik ve resim dallarında yetenekli fakat imkânı olmayan çocuk ve gençlere destek verdi.

-Üniversitede okuyan 363 öğrenciye hayırseverlerin katkısıyla burs imkanı sağladı.

-Kurban bayramlarında yetim, öksüz, ihtiyaç sahibi, şehit aileleri ve gazilere de yüzlerce kurbanlık koçlar dağıtıldı. Şehit aileleri, gaziler, başarılı öğrenciler Karadeniz, Güney Doğu, Bursa, Çanakkale ve Mevlana gezilerine gönderildi.

-Başa Kadar Sürsün projesi ile ihtiyaç sahibi evlenen çiftlere beyaz eşya, altın damatlık, gelinlik ve beş yıldızlı otelde üç günlük balayı imkanı sundu.

-Hoş geldin melek sefalar getirdin projesi ile de bebeği olan ihtiyaç sahibi ailelere bebeğe altın ve anneye çiçek başta olmak çeşitli armağanlar takdim edildi.

-Cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerin bakıma muhtaç eş ve çocuklarına sahip çıktı.

-Hayırseverlerin desteği ve devletin imkanları kullanılarak başta okullar olmak üzere birçok alanda yatırımlar yapıldı. İstihdama ve yatırıma yönelik işlerde her zaman yatırımcının önü açılarak onlara yardımcı olmaya çalıştı.

***

Bir araya geldiğimiz iftar yemeğinde "Çocukların mektupta belirttikleri isteklerden yerine getiremediğin, gözünü arkada bırakacak bir iş var mı?" diye sordum Sayın Kaymakama...

"Çok şükür, tüm talepleri yerine getirdik. Bir çocuğumuz, "Maddi bir şey istemiyorum, manevi değeri olacak bir şey istiyorum" diyerek Seydişehir 2 No'lu Sağlık Ocağında görev yaparken 2012 yılında geçirdiği trafik kazasında vefat eden babası Doktor Halil Coşar'ın isminin sağlık ocağına verilmesini istemişti. Çok şükür son olarak bunu da gerçekleştirdik" demişti...

***

Konya'nın 31 kaymakamının kaçının ismini, Konya'yı geçtik ilçelerinde kaç kişi bilir ki!

İşin açığı 3 merkez ilçe kaymakamı dışında diğerleri arasında benim de bildiğim 3'ü, 5'i geçmez...

İşte o 3-5 isim arasında en başta geliyor Kaymakam Sonel...

***

2013 yılında Niğde'nin Çamardı Kaymakamı olan hemşerimiz Mehmet Fevzi Dönmez'le ilgili olarak Mahmatlı Köyü’nde köylüler “Kaymakamımızı çok seviyoruz, ama yakında gidecek” diye şikayetleşmişlerdi bana...

Kaymakam Sonel'in Seydişehir'den gidişinde de ilçe sakinleri Mahmatlı Köylüler gibi, hatta gözyaşlarıyla uğurladılar...

Aslolan işte budur...

"Nasıl bilirdiniz" diye sorulduğunda "iyi bilirdik" dedirtebilmek...

Kaymakam Sonel'i biz de "iyi bilirdik"...

Bandırma'nın gariplerine hayırlı olsun...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum