Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

BAKKAL KÂRA GEÇTİ

Eskişehir tehlikeli takım. Hem kadroları iyi hem de hocaları. Ama yine de ligde 17 puanı olan Torku Konyaspor için maçtan önce Konyalı ya da değil herkesin bir ümidi vardı. Kazanması halinde ikinci yarı çok ters olan fikstürü biraz olsun avantaja dönüştüreceğini bilen Yeşil-Beyazlılar, maça iyi başladı. Gekas’ın sayesinde ilk 10 dakikada bulunan iki pozisyon yaklaşık 13 bin taraftarı hayli heyecanlandırdı.

Rakibinin gücünün farkında olan Mesut Bakkal da, maceraya atılmadan, orta sahada yine üç ön libero, ileride ise tek santrfor ile mücadeleye başladı. Sol ve sağda Hasan Kabze ve Djalma tercihleri de mantıklıydı. 15-25. dakikalar arasında Eskişehir dengeyi sağladı ve daha diri göründü. Ama sonra özellikle sağ kanadı çok iyi kullanan Yeşil Beyazlılar 30. dakikada son derece organize, harika bir gol attı. Maçın en iyilerinden olan Tolga, öyle güzel bir boş koşu yaptı ki yanında getirdiği Eskişehirli oyuncu ile Djalma’nın önü açıldı ve süper bir orta geldi. Yine son haftaların formda ismi Borek’in boş olsa da vurduğu kafa da harikaydı.

İkinci yarı Hasan Kabze’yi oyundan alan Bakkal, Erdal’ı alarak yine doğru bir hamle yaptı. Konya’da üç puan bırakmak istemeyen Eskişehir bir ara öyle bunalttı ki Ertuğrul Sağlam, Bienvenü yerine maça Necati ile başlasaydı, çok daha kolay gol bulabilirdi. Ama bir yandan da Torku Konyaspor’un “atıp yatalım, üç puanı alalım” stratejisi çok erken başladı. 50. dakikadan itibaren gömülmek fazladan strese neden oldu. Nitekim Bienvenü’yü de oyunda tutarak Necati’yi oyuna alan Sağlam, tek kale maçta Necati sayesinde hemen bir gol buldu. Neyse ki gol geldiğinde maçın bitmesine 20 dakika vardı. Fakat ne yalan söyleyeyim; Eskişehir’in o baskısı karşısında, Konyaspor’un ilerde tek kalan Gekas ile gol bulması imkansızdı. Neyse ki, Borek bunu fark etmiş olmalı ki, ceza sahasında Akaminko’ya baskı yaptı ve Gekas’ın da katkısıyla Erdal’a çok güzel bir gol attırdı. Morali bozulan Eskişehir, Gekas – Erdal ikilisinin üretimi bir gol daha yiyince resmen afalladı. Yani Erdal gibi kısacık bir adamdan kafa golü yemek de her savunmanın harcı değil. Onlar için utanç olsa gerek.

Maç bitti derken İtandje yine saçmalayıp penaltı yaptırdı. Ndiaye’nin kaçırması son anları rahat geçirmemizi sağladı. En güzeli ise futboluna hayran olduğum Recep’in uzaklardan gönderdiği şutun süper bir gol olarak kayda geçmesiydi. 

Sonuç: Torku Konyaspor, Eskişehir gibi güçlü bir takımı çok iyi oynamasa da çok iyi mücadele ederek 4-1 yendi. Herkesi şaşırttı. Teknik direktör değişikliği fayda vermez diyenlere duyurulur. Yaptığı değişikliklerle sonuca etki eden Bakkal kendisi de kâra geçti, Konyaspor’u da kâra geçirdi. Hayırlı olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar