Bağışlanan organları 5 kişiye umut oldu

Bağışlanan organları 5 kişiye umut oldu

Bursa'da beyin ölümü gerçekleşen 63 yaşındaki hastanın bağışlanan karaciğeri, böbrekleri ve korneaları 5 hastaya nakledilecek

BURSA (AA) - Bursa'da beyin ölümü gerçekleşen 63 yaşındaki kişinin bağışlanan organları, 5 hastaya umut oldu.

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamaya göre, beyin damarlarında tıkanıklık sonucu 3 gün önce Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan Fahri Balcı'nın beyin ölümü gerçekleşti.

Gelişme üzerine hastane yetkilileri, organ bağışı için Balcı'nın ailesiyle görüştü. Ailenin olumlu yanıt vermesi üzerine Fahri Balcı'nın karaciğeri, böbrekleri ve korneaları başarılı bir operasyonla alındı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Vekili Op. Dr. Nurhan Çelik, Balcı'nın yakınlarına başsağlığı dileklerini iletti.

Organ bağışının önemine değinen Çelik, "Aile, organ bağışında bulunarak 5 hastaya yeniden yaşama şansı verdi. Kurtardıkları hayatlar adına teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Organ Nakli Koordinatörleri Derneği Başkanı Dr. Yavuz Selim Çınar ise karaciğer ve böbreklerden birinin Bursa'da özel bir hastaneye gideceğini, korneaların ameliyatı yaptıkları hastanede kalacağını belirterek, diğer organlar için belirleme çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı