Salih Sedat Ersöz

Salih Sedat Ersöz

Babam Veyis Ersöz

                                                             

Bugün 27 Temmuz. Babam Veyis Ersöz’ün vefatının birinci yıldönümü. Tam bir yıl oldu aramızdan ayrılalı. Bu bir yıl bizim için kolay geçmedi. Topluma faydalı olabilmek için ömrünün tamamını hizmete adayan Veyis Ersöz gibi bir babayı kaybetmek elbette kolay değil. Ama ne yaparsınız ki takdiri ilahi böyle tecelli ediyor. Takdiri İlahiye boynumuz kıldan ince… Allah’tan gelene başımız feda…

İnsanlar vardır; koca bir ömrü beyhude gayretler, faydasız çabalar, mâlâyâni işler içinde geçirir giderler. Bazı insanlar da vardır; ömürlerini tamamen ilim, hikmet ve irfanla, insanlığa hizmet etme isteği ve gayreti ile yeni nesillerimize örnek olabilecek güzellikler içinde, geleceğe büyük eserler bırakabilme azmi ve faaliyeti ile geçirirler.

Zamanımız insanlarının büyük çoğunluğunu maalesef birinci grupta yani ömürlerini kimseye fayda temin etmeyecek boş lakırdılar, dünya ve âhiret için hayır sağlamayacak beyhude çabalar ve gününü gün eden, geleceği düşünmeden gaflet içinde yaşayıp giden insanlar topluluğu olarak görüyoruz.

Günümüz insanı içinde sayıları az da olsa öyle insanlar da var ki bırakın günlerini, saatlerini bile boşa geçirmekten imtina ederek arkalarında kendilerinin hayırla yâd edileceği eserler bırakabilmek, insanlığa hizmet yolunda güzel adımlar atabilmek ve sahip oldukları bilgi birikimlerini başkalarına aktarabilmek için var güçleriyle çalışır, çabalar, gayret ederler.

Çok kıymetli babacığım merhum Veyis Ersöz, ikinci grupta bulunan nadir kişilikler arasında sayabileceğimiz, Konya’mızın yetiştirdiği örnek bir insandı. Babacığım, tüm Konya insanı tarafından bilindiği üzere tam 70 yıl boyunca hiç ara vermeden gerek yerel gerek ulusal gazetelerde ve çeşitli dergilerde yazılarıyla topluma ışık saçmaya çalıştı.

31 yıl yaptığı öğretmenlikten emekli olduktan sonra, hayırlı faaliyetler icra eden vakıf ve derneklerde fiilen çalışmak suretiyle 30 yıl daha hizmet etmiştir.

Bu faaliyetlerinden ayrı olarak yayınladığı kitapları ile de çevresini aydınlatma görevine devam eden numune insan değerli babacığım Veyis Ersöz, çalışmalarında, yazılarında ve kitaplarında İslâm ahlâkı ile bezenmiş İmanlı bir gençlik yetişmesine ağırlık vermiş, 92 yıllık ömrünü hiç boşa geçirmeden hizmete adamış, tavizsiz bir İslâmi yaşantı içerisinde bulunmuş ve yapmış olduğu bütün görevlerin tam manasıyla hakkını vermiştir.

Allah’ın kendisine emânet olarak verdiği 5 evlâdını ve tüm torunlarını da helâl - haram sınırları içerisinde, Allah korkusu ve hesap verme duygusu ile bezeme ve kendisi gibi insanlığa hizmet etme azmi, şevki ile dolu olarak yetiştirme gayretinde olmuştur.

Veyis Ersöz  aynı zamanda vefa abidesi olma, verdiği bir sözü mutlaka yerine getirme, ahlâki yaşantısında oldukça titiz ve hassas davranma, İslâmi ölçülere son derece bağlı kalma ve mütevazı olma özellikleri ile de tanınmış ve çevresinde sevilip sayılmıştır.

Allah’ın Râsulü Efendimiz; “Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz, nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz” buyurmuştur. Babacığımın İmanlı ve İslâm ahlâkı sınırları içinde bir hayat sürdüğüne ve hizmetle dolu bir ömür geçirdiğine cümle âlem şâhittir. Bu inanç ve bu yaşantı İnşaallah, sahibini cennete alıp götüren bir yaşantı biçimidir.

Vefatının birinci yıldönümünde rahmetle, minnetle, özlemle anıyorum. Rabbim mekânını cennet eylesin. Sizlerden de dua bekliyorum. Yazdığım üç kıtalık bir şiirle yazımı tamamlarken sizlere sağlıklı ve mutlu yarınlar diliyorum.

Gönüllerimize inşirah verendi,

Ruhlarımıza maneviyat derendi,

Fikriyle kötülüğü yere serendi,

İşte böyle bir adamdı benim babam.

 

Aramızdan ayrılalı tam bir yıl oldu,

Gönüllerimiz çok büyük yasla doldu,

O gidince şevkimiz tamamen soldu,

İşte böyle bir adamdı benim babam.

 

Rahmetiyle muamele etsin Allah,

Kabri nurlarla doludur EvvelAllah,

Cennette buluşacağız İnşaAllah,

İşte böyle bir adamdı benim babam.

 

NOT: Babamı anlattığım BABAM VEYİS ERSÖZ VE YAŞADIKLARIMIZ isimli kitap bitmek üzeredir. Ücretsiz olarak temin etmek isteyenler benimle temas kurabilir. Selam ve dua ile…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar