Aziz Nesin’lik işler

Rahmetli Aziz Nesin yaşasaydı şu olup bitenlerden kaç mizah romanı çıkarırdı acaba?

Haftaya Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez’in bizim sağ cenahı hayli üzen çocuk yaşında bir kıza ve annesine taciz-tecavüz haberleri damgasını vurdu ve Aziz Nesin’lik yüzümüz de ortaya çıkıverdi. Efendim bu bir komploymuş hatta bu komployu yapanlar da Ergenekoncularmış. Ne uzun kolları varmış şu gidi Ergenekoncuların.

 

Bugün 1 Mayıs

 

Bu satırları yazdığım sırada Türk-İş, Disk ve Kesk 1 Mayısı taksim de kutlamak için direniyorlardı. “ayaklar baş olursa kıyamet kopar” diyen R.T. Erdoğan hükümeti ise buna karşı çıkıyordu. Haberlere bakılırsa 20 bin kişilik bir polis gücü görev yapacakmış bugün. Yani 1 Mayısı kutlayanların yarısı polis olacak.

Pazartesi günkü yazımda son göçerlerden biri olan Kuş Ali’den söz etmiştim. Kuş Ali gibi yaklaşık 200 hane Toros dağlarına doğru göç yolundalar bu günlerde. Onlar çok büyük bir dramı yaşıyorlar kimsenin umurunda değil.

Hadim Orman Şefi Kuş Ali’ye haber göndermiş seni buralarda barındırmam, diye. Pazartesi günü orman idaresine gittim, bu insanlar zaten devlet tarafından iskân edilecekler, biraz daha toleranslı davranın, diye. Yöneticilerle yaptığım görüşmenin sonunda şuna inandım. Devlet bu iskân işinde dürüst davranmıyor. Zorla, cebirle bu işi çözme çabasında.

Ocak ayının 18 inde Mersin’in Aydıncık İlçesinde Yörüklerin iskânı ile ilgili bir toplantı yapılmıştır. Bu toplantıdan sonra kimseyi üzmeyecek bir çözüm bulunur umudundaydım. Ormancılarla yaptığım görüşmeden sonra bu umudum tümden tükendi.

 

İskân işi halledilinceye kadar bu insanlar göçmek zorunda. Yazın gelip bir yerlerde eğleşecekler. Çoluk çocuk aç kalacak halleri yok. Devlet çözümü ormancıların sırtına yıkmakta bulmuş. Yani arada kalan onlar. Gidip göçerleri yakalayacaklar, çok ağır cezalar, yaptırımlar uygulayacaklar, bezdirme, hayatlarından bıktırma yoluyla iskânı gerçekleştirecekler.

Tamam, bu göçerler sütten çıkmış kaşık değiller, özellikle yeni yetişmekte ol,an ormanlık alanlara zarar verebiliyorlar ama bunun çözümü hot zot değil devletin yüceliği ile eşdeğer olmalı.

Tayip beyin unutmaması gereken bir şeyde şu: Bu devletin temelindeki harcı o küçümsediği ayaklar attı.

 

BİR ANGUTA YANIT

 

Bay angut:

Angutlar adlı yazıma fena içerlemiş, gazeteye benim adıma bir mektup göndermişsin, elime ulaştı.

Öyle bozuk bir dilin var ki ne dediğin anlaşılmıyor.

Mektubun tek anlaşılır yeri ancak senin edepsizliğine yakışır küfürlerin.

Azıcık bir medeni cesaretin olmadığı için adını bile yazmamışsın.

Ne diyeyim. İflah olmaz bir hiçsin.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum