Aysun Kayacı'ya bir tavsiye

Satatüm gereği Aysun Kayacı'ya bir tavsiye

Evet Atatürk’ün doğum tarihini dahi söyleyemeyen, sorulunca ileri ve çağdaş görünürlüğün galat-ı meşhuru olarak nitelendirilebilecek bir hata ile yüz yıl ileriye dönük bir sapma ile “bin dokuz yüz seksen bir” diyenlerin bulunduğu, belli bir kesimin meslek diye ifade ettiği mankenler güruhuna sahip birinin bir sözü gereğinden fazla gündemi işgal etti ki bu sözün söylenmesindeki gizli maksat da bu idi zaten.

Dağdaki bir çobanla kendisinin oyunun eşit olmayacağını ifade ediyordu kayacı…1 Aslında bu oy eşitliği mevzusu şimdi değil çok önceleri tartışılan bir konu idi. Ancak o tartışmalar daha çok diplomaya endeksli tartışmalardı. Yani bir üniversite mevzununun oyunun ilkokul mevzunu birine göre iki kat daha fazla sayılması fikrini savunanlar vardı ki kendine göre bir tutarlılığı ve kültürel bir zemini vardı bu iddiaların. Yani bu konu bilimsel bir zeminde akl-ı selim insanların tartışabileceği bir konuydu. Ancak kayacının ortaya koyduğu iddia çıktığı kaynaktan itibaren nesebi bozuk bir iddiadır. Bu konuşmaları duyduktan sonra manken güruhuna mensup bu kadının biyografisini merak ederek Google’a isim soy isim girip tarattım. Aysun2 kayacı ismi geçen kaynaklardan en seviyeli siteyi tereyağından kıl çeker derecede bir zorlukta buldum. Bütün biyografi sermayesi aşağıdaki şu metincikten ibaret bu kadının konuştuklarının –ne kadar ucuz ve düzeysiz iddialar da olsa- biyografisini ve çapını aşan iddialar olduğunu muhakeme kabiliyetine sahip herhangi bir çobanın fark etmemesi mümkün değil. Yani bu farkı anlamak için diploma sahibi olmanız gerekmiyor. Onurlu bir çoban yahut; benim gibi adı Onur olan, bir çoban torunu olmanız bile yeterli. İşte birlikte görelim mezkûr mankenin biyografisinin çapını: “1979 yılında doğdu. 15 yaşında çalışmaya başlayan Aysun Kayacı, uzun bir süre mankenlik yaptıktan sonra 2000’li yıllarla birlikte oyunculuğa soyundu. 2000 yılında Zehirli Çiçek adlı dizide rol aldı. 2004 yılında 12. MGD Altın Objektif Ödülleri Yılın En İyi Mankeni ödülünü aldı. 2005 yılında Çat Kapı, 2006 yılında Doktorlar, 2007 yılında Sessiz Gemiler adlı dizilerde rol aldı. Kısık Ateşte 15 Dakika adlı Sinema filminde oynadı. 2007 yılında Pepsi Max'ın reklam filminde oynadı.          Yeditepe Üniversitesi Tarih Bölümü’nde okuyan Kayacı, oyunculuğun yanı sıra NTV'de yayınlanan "Haydi Gel Bizimle Ol" adlı televizyon programında sunuculuk da yapmaktadır. Aysun Kayacı Resimlerini Görmek İçin Tıklayınız”

Metnin sonundaki  “Aysun Kayacı Resimlerini Görmek İçin Tıklayınız” ibaresine dikkat edin. Evet “sen ne bekliyordun ki” dediğini duyar gibi oluyorum kirada oturup, izinsiz kirasız gelip komiteler ve localar halinde sömürenler tarafından sömürülen ülkemin gerçek sahiplerinin… Öyle ya “eserlerini görmek için tıklayın”, yahut “müziklerini indirmek için tıklayın” yazacak değil ya… Herkes ürünü ne ise onu teşhir eder… Kitap yazan kitabını, müzik yapan müziğini… Ama herkes kaynağı kendinden olanı sergiler… kayacı ise İlahî bir kaynaktan intihal yapıyor.

NTV’de  SA-NAT-ÇI Müjde AR’ın popülizm yaptığını iddia eden küçük sevimli sarışın manken okul parasını çalışarak onurlu bir şekilde hayatını kazandığını söylerken ne yaptığını sanıyor. Ekranda bu sözleri dinlerken, lise yıllarımdan bugüne radyo mikrofonlarında hem de çorba parasına okul masraflarını karşılamaya çalışan kendim adına, gece simit satıp gündüz okula giden arkasında loca, lobi ve benzeri, sapkın örgüt ve öğretilerin olmadığı, kendine ait olmayan bir yaşamı destekleyiciler v.b. ad altında dışardan kontrollü derneklere sırt verip burs almayan, bu ülkenin onurlu sahipleri adına isyan ettim.4

Sayın kayacı sözleriniz dedi kodu seven zihni boş eli boşlar tarafından tartışma mevzuu edilmiş olabilir ki normaldir. Küçük insanlar küçük şeyleri konuşurlar. Ancak şundan emin olun ki bu sözler ne onurlu çobanlar arasında ne de onların güttüğü koyunlar mabeyninde bir kıymeti haiz olmadığı gibi akademik sahada da makes bulmamıştır.

TAVSİYEM

Yaşça sizden iki yıl küçük olan, izah edeyim: yani siz ’79 doğumlusunuz ben ’81 doğumluyum dolayısıyla siz benden iki yıl önce doğduğunuz için ben sizden iki yıl küçük oluyorum, ama sizden önce lisansını bitirmiş ve şu anda yüksek lisans durumunda bulunmam itibariyle akademik anlamda size tavsiyede bulunacak üstünlükte biri olarak tavsiyem, okulunuzu bitirin, bitirme tezinizi yazın-böylece kendinize ait bir ürününüz olur.- sonra, ekranda konuştuğunuz konularla ilgili birikiminizi tekrar bir yoklayın daha sonra yine fikrinizi beyan edersiniz.

1 Yukarıdaki ismi geçen mankene ait soy adı ve benzeri yerlerde geçen ismin baş harfinin yazımında büyük harflerin kullanımından kaynaklanan bir yazım hatası yoktur.

2 Cümle başı olduğu için büyük harfle yazıldı, yanlış anlaşılmasın.

4 “arkasında loca, lobi ve benzeri, sapkın örgüt ve öğretilerin olmadığı, kendine ait olmayan bir yaşamı destekleyiciler v.b. ad altında dışardan kontrollü derneklere sırt verip burs almayan” ifadeleri ile manken güruhuna mensup mezkur kayacının böyle kişilerden olduğu veya bu isimde bir kuruluşun varlığı kast edilmemiş ama bu ülkede böyle insanların da olduğuna/olabileceğine dikkat çekilmiştir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
33 Yorum