Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Aykut Kocaman’ı kızdırdılar

Konyaspor’a geldiğinde önemli bir sinerji oluşturan, camiayı umutlandıran Aykut Kocaman görünen o ki, takımı toparlama adına kendisine iki önemli eşik belirledi. Birinci eşik devre arasıydı. Toplayabildiği kadar puan toplayıp, devre arasında hem transfer hem de çalışma ile ikinci yarıda takımı toparlamak istedi. İkinci eşik ise sezon sonu. Takım ligi 8 ile 12 arasında bir sırada bitirirse gelecek sene için çok daha farklı planları var.

Ama ilk aşamada beklemediği bir sorunla karşılaştı. Kocaman’ın her istediğini yapacak gibi görünen yönetim, üç haftadır transferde bir adım bile ilerleme olmadı. Çok kritik iki maç var ve Hasan Kabze dışında takımda gol bölgesinde oynayacak oyuncu yok. Rangelov’u göndermeyi beceremeyen Ahmet Şan ve ekibi, Hoca’dan basın önünde ultimatom yemenin nasıl bir duygu olduğunu anlatsalar çok sevinirim.

“Şu anda bizim yapacağımız merakla ve sabırla beklemek. Kadromuzun daha kaliteli hale getirecek transferlerin beklemekten başka seçeneğimiz yok”. Kimse “ne var bu sözlerde?” demesin. Buradan yönetime şu mesaj gidiyor: “Ben size defalarca söyledim. Golcü almazsanız işimiz zor. İçerdeki iki maça yetiştiremediniz. Benden günah gitti”. Taraftara ise yönetimi şikayet ediyor: “Takımın teknik direktörü olarak sizin merak ettiğiniz kadar transferi ben de merak ediyorum. Ben de sizin gibi sabrediyorum. Suçlu ben değilim, yönetim”.

Peki bunun sebebi ne? Ya Konyaspor yönetimi operasyonel yeteneğini kaybetti. Bağlantılı olduğu menajerler bir yabancıyı gönderip diğerini alacak kadar becerikli değil. Ya da önceki dönemlerde olduğu gibi sözleşmeyi tek taraflı feshedip oynamayan futbolcuya milyonlarca lira vermek istemiyorlar. Yorum sizin ama bence ikisinin de etkisi var.

“BURSASPOR’A SALDIRAN YANAR”

Torku Konyaspor Bursaspor ve Eskişehir ile sahasında çok kritik iki maça çıkacak. Bu iki maçtan 6 puan çıkarmazsa sonraki haftalarda ligdeki hedefini bile değiştirmek zorunda kalabilir. Bursalı Dostum Metin Kahyaoğlu ile görüştüm. Önemli bir tespit yaptı ve Konyaspor’un Bursaspor’a saldırması halinde zararlı çıkacağını belirtti: “Bursaspor kendisine karşı tempo yapan takımlara misliyle karşılık verip anlık baskıyla ezip geçiyor. Çünkü gole dönük yabancıları çok iyi. Bakambu çok formda. Konyaspor’un bekler ise çok kötü. Tempoyu düşürüp, sert oynarlarsa Bursa’da bireysel kopmalar olabiliyor. Ev sahibi takımın tek şansı bu”.

Aykut Kocaman da zaten bunları biliyordur canım. Önemli olan bildiğini uygulamaya geçirmek. Ya da hocanın dediğini aynen uygulayacak oyuncu grubu bulmak. 

Önceki ve Sonraki Yazılar