Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

AYKUT KOCAMAN’I KINIYIRUM

Konyaspor’un vefalı taraftarı futbolu ve takımını özlemiş. Trabzon maçındaki ceza sonrası Başakşehir karşılaşmasında soğuk havaya rağmen maça ilgi fazlaydı.

Konyaspor da haftalar sonra dişine göre bir rakip buldu. Kendisi gibi iyi pas yapan, oyunu iyi açarken rakibe boş alan bırakmayan, diri ve hızlı Başakşehir’e karşı Kocaman’ın ne yapacağını merak ediyordum.

Bütçelere baktığımızda iki takım arasında uçurum var ama Aykut Kocaman daha düşük maliyetli bir kadroyla kolektif oyun düzenini oturtabilmiş bir isim. Abdullah Avcı’ya göre bu nedenle daha başarılı bir hoca fakat bu seneki performansı için bunu pek diyemeyiz. Hem kendisi mutlu değil hem de takım geçen sene büyük işler yapan Konyaspor'dan hayli uzak.

Bu yüzden Başakşehir, ilk 30 dakika Yeşil Beyazlılar’a hakimiyeti kaptırmadı. Çok kısa sürelik bir baskıyla pozisyon da buldular. 15. dakikada attıkları gol Konyaspor stoperlerinin işini savsaklaması yüzünden geldi ama o golü mutlaka yerdi Konyaspor. Adamlar atmayı kafaya koymuş ve Konyaspor da durduracak mecale sahip değildi. Ayrıca hoca, anlaşılmaz bir şekilde Meha’yı oynattığı için zaten sahada bir kişi eksikti. Fofana tam takıma alışmaya başlamışken haftalardır oynamayan Meha’yı oynatmak fantezi mi kendi ayağına çelme takmak mı, siz karar verin.

İkinci yarı aynı taktikle, kanatları zorlayıp hızlı hücumlarla Konyaspor’un üstüne giden Başakşehir, savunmanın aptallaşmasını iyi değerlendirip bir gol daha bulunca maç bitti.

70. Dakikadan sonra sahada, 9 kişi kalmış Antalya'ya hiçbir şey yapamayan Konyaspor görüntüsü vardı. Böyle goller yiyince cılız ataklarda direkten dönen topların hiçbir değeri kalmıyor. Adana deplasmanından gümüş gibi galibiyet alan takım altın değerinde Başakşehir maçını kaybetti. Kendi evinde üç gol yemek de berbat bir sonuç oldu.

“Lig maçları bizim için daha önemli” diyerek UEFA’ya çerez muamelesi yapan Aykut Kocaman’a bu lig yenilgisini armağan ediyorum.  Hediyesiyle birlikte sene sonunda Fenerbahçe'ye gidebilir. Hayırlı olsun.

Bu arada İstanbul basınında çıkan haberler doğru ve Kocaman, Konyaspor'un hocasıyken Fenerbahçe ile görüşüp anlaştıysa kendisini en hafif ifadeyle kınıyorum. 

Önceki ve Sonraki Yazılar