Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Aykut Kocaman’a aşık olabilirim

Trabzonspor maçından sonra ÜNTV’deki Futbol Analiz programında Konyaspor’un savunma anlayışını ve özellikle hücumda uyguladığı taktiği uzun uzun tartıştık. Hasan Hüseyin Köse ısrarla, Konyaspor’un 4-4-2 oynaması gerektiğini söylerken ben oyuncu yapısının buna müsait olmadığını belirttim. İç sahada baskın oynamak için iki santrfor ile oynamak çok makuldü ve Aykut Hoca Rangelov-Bajic ikilisiyle başladı. Orta sahada ise klasik 4-4-2 oynamak oyuncu gerçekten zor. Oyuncuların hiçbiri çizgiye inemiyor.

Ağırlıklı olarak ters ayakla içeri kat eden hücumcular ile kendine has bir diziliş belirlemiş Kocaman:  4-1-3-2. Savunmadayken ise neredeyse 10 oyuncu birden rakibe saldırıyor. Traore’yi kendi ceza sahasının yakınlarında top çıkarırken, beğenmediğimiz Mehmet Uslu’yu defans oyuncularına kademe dersi verirken, sağ bek ileri çıktığında koşarak savunmaya gelen Holmen’i enerjisi bitmeyen oyuncu nasıl olur gösterirken gördük.

İlk yarıda, Bajic ve Putsila’nın kalecilere nişanladığı yakın mesafe şutlar dışında iki takım da net pozisyon bulamadı ancak Konyaspor’un golünde önemli bir incelik vardı. 40 dakika boyunca yan yana oynayan Rangelov Meha’nın çok boş bıraktığı sol kanada gelerek top aldı ve Gaziantep savunmasının dengesini bozdu. Oyun sola yıkılınca Bajic, Rangelov’un güzel ortasını gol yapmakta zorlanmadı.

Herşey çok güzeldi. Sayıları çok fazla olmasa da taraftar da harikaydı. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu bile öğrenmiş Nalçacılılar Grubunu. Daha ne olsun.

İkinci yarı başlar başlamaz Mutlu Hoca akıllı bir hamle yaptı. Orta sahada Ali Çamdalı’nın üzerine oynayarak Konyaspor’u o bölgede daha çok yordu. Konyaspor’un yediği beraberlik golü serbest vuruş ve savunma hatasından gelse de sonraki dakikalarda Antep daha diri göründü. Aykut Hoca da hamleye hemen karşılık verip İnceman’ı oyuna aldı. Holmen’i de Bajic’in yerine gönderdi.

Çok baskılı oynamamasına rağmen Torku Konyaspor’un gol atacağından hiç şüphem yoktu. O kadar özgüvenli oynuyorlardı ki Antep’in bu kararlılık karşısında hata yapmaması imkansızdı. Nitekim Kocaman, ne kadar doğru bir hamle yaptığını herkese gösterdi. Holmen, Ömer Ali’nin asistinde tecrübe ve güç kokan bir gol attı.

Konyaspor çok iyi işler yapıyor. Ligde ne yaptığını bilerek oynayan ender takımlardan biri oldular ve bu imajın avantajını da çok iyi kullanıyorlar.

Hafta içi Marica’nın gönderilmesinde takımı zarara uğratacak bir tavır takındığı için Aykut Kocaman’a kızdım ancak küçük aksamaları da hallederse oynattığı futbola neredeyse aşık olacağım. Başlığı dikkat çeksin diye yazdım aman yanlış anlamayın :)

Karnınızı kaşıya kaşıya bir hafta geçirin bakalım. Böyle Konyaspor her zaman bulunmaz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar