Serpil Yalçınkaya

Serpil Yalçınkaya

Aydan Arı Günden Duru

“Allah ve Rasulü’ne iman etmiş gönüllere selam olsun.

Allah ve Rasulü’nün yolunda hayat sürenlere selam olsun.

Manevi değerlerimizi yaşatmak uğrunda cihad edenlere selam olsun.

 İslamın izzet ve şerefi yolunda şehid düşenlere selam olsun.

Vatan, millet, ezan, bayrak uğrunda can verenlere selam olsun…” diyerek kitabına başlayan Salih Sedat Ersöz ikinci kitabı olan Aydan Arı Günden Duru’yu yayınladı.

Salih Sedat Ersöz Namaz, dua, oruç, kurban gibi ibadetlerin  uhrevi ve insani yönlerini değerlendiren yazıların yanı sıra niçin imtihan edildiğimiz, Yaratıcımıza verdiğimiz söz, ahde vefa, peygamber sevgisi ile bazı yazarların naatları, Hicret, Mekke’nin Fethi, Çanakkale Destanı, İstiklal Marşı’nın Kabulü, Camii, Eğitim,Ahilik, musiki, paylaşma gibi sosyal ve milli içerikli konulara değinmiş. Kimi sahabe ile İslam mutasavvıfları ve topluma yön vermiş büyük zatlara da yer vermiş.

Ersöz, “Yüce Rabbim, 8 yıl aradan sonra ikinci kitabımı yayımlamamı nasip etti. Bundan sonrası için bir 8 yıl daha beklemeyeceğiz İnşallah…

Bu kitabımda daha çok dini ve bazı sosyal konularla ilgili değerlendirmelerimi ve gönül dünyamdaki görüş ve düşüncelerimi okuyacaksınız.

Peygamber Efendimiz; “ya öğreten, ya öğrenen, ya dinleyen, ya da bunları seven ol. Sakın beşincisi olma, yoksa helâk olursun” buyurmaktadır. Bu Hadis-i Şerife göre, bildiklerimizle amel etmeye ve başkalarına aktarmaya mecburuz. Bir diğer deyişle, bildiklerimizin öğretmeni, bilmediklerimizin de öğrencisi olmalıyız. Bunun için okumak, dinlemek ve yazmak gerekiyor.

Bizim için hayati derecede önem taşıyan, olmazsa olmaz kabul ettiğimiz değerlerimizi, yeni nesillerimize aktarmamız gerekiyor. Değer verdiğimiz hasletlerin, dünyada yaşanmasını temin etmenin ve ebediyete uzanıp gitmesini sağlamanın yolu, ulvi değerlerimizi birbirimize, bilhassa gençliğimize intikal ettirmekten geçer. Bunun çeşitli yolları var. Bu yollardan birisi, belki de en önemlisi kitaplardır.

Ortaokul yıllarıma kadar uzanan yazarlık hayatımda kaleme aldığım sayısını tam bilmesem de, bin civarındaki makalelerimin gazetelerle birlikte çöpe atılıp gitmesine gönlüm razı olmadı. Bunların içinden güncel ve siyasi olmayanlarını, kalıcı olmasını arzu ettiğim ve yararlı olacağını düşündüğüm bazılarını, yeni kaleme aldığım diğer yazılarımla birleştirip kitaplaştırarak sizlere sunmuş oluyorum.

Önem addettiğimiz, değerlerimizi dile getiren, gönül tellerini titreten, yüreklere dokunan, manevi şifalar oluşturacak nitelikteki deryalardan intikal eden gönül katrelerimin kitaplaştırılmasının, böylece bildiklerimizi aktarmanın ve dağarcığımızdaki bilgilerin öğretmeni olmanın manevi hazzını yaşıyor ve hizmet yolunda olumlu bir adım attığımı düşünüyorum.

Bu adımı atarken, daha önceki bütün adımlarım da olduğu gibi, ezelden ebede akıp giden “Aydan arı, Günden duru” olan, apaçık, tertemiz, dosdoğru, güzeller güzeli ulvî yolumuzu ve manevi değerlerimizi rehber edindim. Gayem her zaman, bu ulvî değerlerimizin yolumuzu aydınlatmaya devam etmesi için ışığının üzerimizden eksilmemesine, bilakis bütün insanlığı kuşatmasına ve bu arı- duru ilkelerin yaşanmasına katkıda bulunmak olmuştur. Ayrıca, şemaili

“Aydan arı, Günden duru” olan Peygamber Efendimiz en büyük önderim olmuştur. Kur’an da arı-duru eşsiz bir kitaptır. Bütün bunlar, kitabıma “Aydan arı, Günden duru” ismini vermeme vesile oldu. Yani, hayat görüşümün adı, kitabımın da adı olmuş oldu. Kitapta okuyacağınız konular kaleme alınırken de Rabbimizin gönderdiği, Aydan daha arı ve parlak, günden daha duru, pak ve berrak olan dinimizin sınırları içinde kalınmasına özen gösterilmiştir.

105 ayrı başlıktan oluşan konuları, hikâyeler ve şiirlerle süsledim ki okurken sıkılmayasınız veya daha büyük bir zevk duyarak okuyasınız.

Mübarek üç ayların içinde bulunduğumuz ve ayların sultanı Ramazan’ın gölgesinin üzerimize düştüğü bu günlerde elinize almış olacağınız bu kitabın ayrı bir anlamı olacaktır. Bu kitabın üç aylar ve Ramazan bölümü; ne zaman okunursa okunsun, okuyucuya üç ayların ve Ramazan’ın içinde olma hissi veya Ramazan yaklaşıyor duygusu verecektir. Bu da, maneviyatımızı sürekli ayakta tutmamıza yardımcı olacaktır.

Kitabımın, Müslüman kardeşlerimin birlik, beraberliğine katkısı olmasını ve insanımıza faydalı, verimli sonuçlar doğurmasını Cenab-ı Hak’tan temenni ve niyaz ediyorum.

Kitabıma takdim yazarak bendenizi onurlandıran değerli Abdullah Büyük hocama ve katkılarından dolayı değerli ağabeyim Ahmet Efe’ye şükranlarımı sunuyorum.

Gönül kelam eylerse neleri dile getirir? Size, kelam eyleyen gönlümü açtım, buyurunuz giriniz efendim.” Şeklinde ifade ediyor eserinin girişinde kendisini.

Bugünkü yazımızı bitirirken Salih Sedat Ersöz’ün eserinde de yer alan münacatından bir kısım ile sözlerimize son verelim efendim.

“Allah’ım affet bizi,

Babamı ve annemi,

Evlat,kardeş, eşimi,

Affediver Allah’ım

Sana yalvaranları,

İçten yakaranları,

Sevginle yananları,

Affediver Allah’ım

Ulaştır nusretini,

Eksiltme himmetini,

Muhammed ümmetini,

Affediver Allah’ım…”

Selametle, ihsanla kalınız.

image001-054.jpg

Kitap ve Yazar Hakkında Bilgiler

Yayın Yeri ve Tarihi: Konya, 2017

Yayınevi:  Çimke Yayınları

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Sayfa Sayısı: 311

Temin Adresi: Fevzi Çakmak M. Yeni Matbaacılar St. Yazar Cd. 10453. Sk. No: 25 Karatay/KONYA

Yazar Hakkında

Salih Sedat Ersöz

1956 Konya Akören’de doğdu. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Bölümü mezunu. Gazetecilik, MEB' da öğretmenlik ve idarecilik, Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdı. Evli ve 4 çocuk babası olan Salih Sedat Ersöz halen  Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanı olarak görev yapıyor, Memleket Gazetesi’nde yazıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.