Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

AVRUPA’DAN ARKASINA BAKMADAN KAÇAN KONYASPOR

Atiker Konyaspor ilk kez katıldığı UEFA Avrupa Ligi’nde ilk iki maçında tecrübesizliğinin kurbanı oldu. Braga ile Konya’da oynanan maçta daha ne yaptığını bilen bir Konyaspor vardı. Portekiz’de oynanan maça da Yeşil Beyazlılar iyi başladı. Rakibin orta saha üstünlüğünü sağlamaması için direnç gösterdi. 30. Dakikada rakip savunmayı uyutan Rangelov harika bir gol attı ama 3 dakika sonra kornerden Braga’nın golü geldi.

Konyaspor ilk yarı bitmeden büyük bir avantaj yakaladı. Braga’nın yoğun baskı kurduğu dakikalarda Mauro ikinci sarı karttan kırmızı kart görerek oyun dışı kaldı. Konyaspor rakip kaleye biraz daha etkili gitmeye başladı. Ahmedoviç’in ceza sahasında düşürülmesine hakem “kendini yere attın” diyerek ev sahibi lehine düdük çaldı.

İlk yarının son dakikasında Kaleci Serkan’ın hataları damga vurdu. Büyük bir hata yapıp geri pastan gelen topu eline alması nedeniyle Braga serbest vuruş kazandı. Serkan vuruş sırasında da yine hata yapıp barajın arkasında kalınca Eduardo 10 kişi kalan takımını 2-1 öne geçirdi.

Gerçekten maç çok garip bir hal aldı. Braga yerine Konyaspor eşitliği bozarken, oyunu tamamen lehine çevirmesi gereken Konyaspor saçma sapan bir gol yiyerek devre arasına yenik girdi.

Maça Ömer Ali, Ali Çamdalı ve Douglas olmadan başlayan Aykut Kocaman, hem Ömer hem de Ali’yi sahaya alarak ikinci yarıya başladı. Konyaspor saldırmak için plan yaparken bu kez de Skubiç ikinci sarıdan oyun dışı kaldı. Çok ilginç bir maç oluyordu. Herşey Braga’nın istediği gibi gitti.

İzlerken sinir oldum. İki kez maçı kazanmak için büyük fırsat yakalayan Konyaspor garip hatalar ve şanssızlıklarla eli kolu bağlı bir halde kaldı. Açıkçası iki takım da 10 kişi kaldıktan sonra, Yeşil Beyazlı oyuncular da bu bağı çözmek için çok ciddi bir çaba sarf etmedi.

Mutlaka kazanması gereken maçı sanki daha fazla gol yemeden bitirmek ister gibi bir havada oynadı. Son dakikada Kaleci Serkan da rakip ceza sahasına gittiğinde üçüncü gol geldi.

Atiker Konyaspor mucize benzeri sonuçlar alınmazsa UEFA Avrupa Ligi’ne büyük ihtimalle veda edecek. Bu maçı çok rahat kazanabilirlerdi. “Ya tamam ya devam maçına çıkıyoruz” diyen Aykut Kocaman’ın maça asıl kozlarıyla çıkmaması ve sahadaki oyuncuların isteksiz hali bu sonucu getirdi. Tamam beklenti zaten büyük değildi ama Avrupa’dan arkasına bakmadan kaçan bir Konyaspor görüntüsü verilmesi de hiç hoş olmadı. Yazık oldu. 

Önceki ve Sonraki Yazılar