Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Avrupa şarkıları

Atiker Konyaspor ligde geçen yıla göre biraz daha inişli çıkışlı bir grafik sergilese de kupada gözünü yukarı dikmeyi ihmal etmiyor. Önemli bir şans var çünkü. Final oynaması halinde ligden Avrupa'ya gidememese bile bu kulvardan fırsat bulacak. Ancak Aykut Kocaman her zamanki gibi anlaşılması zor işler yapmaktan zevk alıyor.

Sivasspor boş bir takım değil. Buna rağmen as oyuncularını kenarda oturtmaktan çekinmedi. Douglas sakat olduğu için oynayan Mehmet Uslu’yu artık saymıyorum. Konyaspor 10 kişi oynasa daha az sorun yaşar. Konuşmaya değecek bir oyuncu bile değil. Bu eksiğe ve bazı montajlara rağmen ilk yarı iyi işi çıkardı Konyaspor. İyi pas yapmasına güvenerek, ilk 15 dakika, alanı iyice daraltıp Sivas'ı sahasına hapsettiler. Özellikle sağ kanat iyi işledi. Fofana, Skubiç’e  yardım edince çok bunaldılar ama Ziya’nın tecrübesi Sivas'ı kurtardı.

Hakemin Konyaspor'a verdiği penaltı haksızdı. Sivaslılar uzun süre yan hakeme kızmakta sonuna kadar haklıydı. Görmeliydi, net müdahale olmadığını. 

Konyaspor'un yediği golde çok eleştirilecek bir durum yok. Golün pasını veren oyuncunun öyle bir indirme yapmasına müsaade edilmemesi gerekirdi. Ali Turan çıkıp vurmalıydı hava topuna.

Asıl beni mutlu eden bundan sonraki oyun anlayışı oldu. Konyaspor belki de ilk kez bilinçli bir şekilde kilitlenmiş bir oyunu açmak için başka bir taktik geliştirdi ve bunu çok iyi uyguladı. Kanatları kullanamayınca Fofana hemen ortaya yaklaştı ve Bajic ile çok iyi bir ikili olup kaleye verkaçlarla yaklaşmayı denediler. Başardılar da. Rakibi açamayınca bir  çok maçta çaresiz bir görüntü sergiliyor ve şansı, ya rakibin basit hatalarında  ya da doldur boşalttan  gelecek gole bırakıyorlardı. Fofana’nın da serbest oynaması halinde daha başarılı olacağını da böylece görmüş olduk.

İkinci yarı çapsız hakem eyyamcılık yapıp haksız bir penaltı da Sivas'a verdi. Konyaspor bir ara bocalasa da Fofana tam günündeydi. Harika bir gol daha atıp Konyaspor'u yarı finale taşıyan adam oldu.

Aykut Kocaman biraz daha ciddi olursa Konyaspor Kasımpaşa’yı rahatlıkla eler ve finale çıkar. Avrupa şarkıları söylemeye başlayın bence. Boşa gitmez.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar