Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

AVRUPA İÇİN 'ANADOLU'

Genelde hiçbir kulübün ne alacağı oyuncuya ne de teknik direktöre karışırım. Bugüne kadar hiç öyle bir gazeteci olmadım. Ama bu şehre ve değerlerine de sahip çıkma görevimiz var.

 

Sezonun bitmesinin ardından gözler Konyaspor'un iç ve dış transferlerine çevrildi. Hleb gitti, Gekas gitmeli, Djalma mutlaka bonservisiyle alınmalı gibi dedikodular ortada dönedursun, Konyaspor'un bugününden daha önemli bir şey var: Anadolu Selçukluspor'un yarını. Modern futbolda Anadolu Selçukluspor gibi pilot takımlar gitgide artıyor. Ve kulüpler kendi pilot takımlarından azami ölçüde yararlanmaya çalışıyor. Trabzonspor, geçen sezon 1461 Trabzon'u çalıştıran Mustafa Reşit Akçay ile ilk kez katıldığı Avrupa Ligi'nde tarih yazdı ve o takımdan birçok oyuncuyu süper lig ekiplerine pazarladı. Peki Konyaspor Anadolu Selçukluspor'dan ne ölçüde yararlanıyor? Konya halkı Anadolu Selçukluspor'a ne kadar destek veriyor. Ne yazık ki bu kulüp gereken ilgiyi ve desteği görmüyor ve bu yüzden pilot takım görevini yerine getiremiyor. Sayın Mehmet Günbaş ve arkadaşlarının özverisi bazen yetersiz kalıyor. Konyaspor daha yakından ilgilenmeli bu takımla.

 

Bunların yanında, bu misyonu tam olarak yerine getirebilmesi için profesyonel, bu işi iyi bilen ve tüm vaktini Konya futboluna hizmet için harcayacak insanlarla çalışmalı Anadolu Selçuklu.

 

Tamam geçmişte bazı sorunlar olmuş ve herkes bir dönem birilerinin ekibinde yer almış olabilir. Ama artık bunları bir kenara bırakıp Trabzonlu, İnegöllü, ya da "yandan" Konyalılarla çalışmanın dönemi kapansın. Konya'nın evlatlarına bir şans daha verilmeli. Anadolu Selçukluspor teknik heyetinde Hasan Hüseyin Köse, Mehmet Yıldırım, Hacı Hasan Yaşar gibi az sayıda süper lig tecrübesi olan oyuncu dururken ne olur artık bizi haczeden insanları göreve getirmeyin. Sayın Ahmet Şan ve Sayın Günbaş, geçen yıl üç teknik direktör değişti ne kaybettik, Konyalıların bu kadar mı değeri yok. Kaldı ki geçen yıl bu takımda genç statüsündeki oyuncular artık tecrübeli oldu ve iyi tanıdıkları bu Konyalı hocalarla başarılı olacaklarına inanıyorum.  Düzgün işleyen bir pilot takım olsun ki, Konyaspor da hakettiği yerlere gelsin. Konyaspor'un uzun vadeli hedefi Avrupa kupalarına katılmaksa eğer, ki öyle olmalı, bunu başaracak maddi imkan ve futbolcu potansiyeli oluşturmanın yolu pilot takımdan geçiyor. Avrupa'nın yolu Konya'nın "Anadolusu" Anadolu Selçuklusu'ndan geçiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar