ASKON Konya’dan Solakoğlu’na destek

ASKON Konya’dan Solakoğlu’na destek

ASKON Konya Şube Yönetimi, tarımsal desteklerden men edilen TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu’na destek ziyaretinde bulundu

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Konya Şube yönetimi, Türkiye'nin en önemli süt üreticilerinden Feyz Hayvancılığın sahibi ve TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu’na destek ziyaretinde bulundu. Solakoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı’nı eleştirdiği için iddiaya göre asılsız tutanaklarla tarımsal desteklerden 5 yıl men edilmişti. Geçtiğimiz günlerde yaşanan hadise, hayvancılık camiasında da tepkiyle karşılanmıştı. Ziyarete giden ASKON Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım, Başkan Yardımcısı Atilla Sinacı, Yönetim Kurulu Üyeleri Ender Çağrıl Ertuğrul, Necdet Tunç, İhsan Polat ve Genel Sekreter Yardımcısı Latif Güdül’ü Sencer Solakoğlu ağırladı. Ziyareti değerlendiren ASKON Konya Şube Başkan Yardımcısı Atilla Sinacı, ev sahipliğinden dolayı Solakoğlu’na teşekkür ederek, kendisine yapılan haksızlığın giderilmesi temennisinde bulundu.

Sinacı, yaptığı açıklamada, “Toplumlar aydınlarının doğru bildiklerini söyleyebildikleri kadar kalkınırlar. Zira aydın demek aydınlanmış ve ışık saçan bilgilere sahip kişi demektir. Bir toplumun aydınlarının doğru bildiklerini korkusuzca ifade edebilmeleri “aydın namusunun” gereğidir. Bir aydının doğru bildiğini söylemek kendisini yetiştiren topluma karşı borcunu ödeme şeklidir. Sayın Cumhurbaşkanımız’ 24 Eylül’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ‘mazlumların sesi’ olma ve bunun için bedel ödeyebilme misyonunun gereği olarak parmak bastığı ‘haksız ve adaletsiz’ uygulamaların benzerlerinin Türkiye’de yapılması bizleri üzmektedir. İnancımız gereği haksızlığa karşı susmamak bizler için büyük erdemliliktir. Bu bağlamda Konya ASKON, kanayan yaramız olan tarım ve hayvancılığı kendisine ‘dert’ edinerek Türkiye’nin tek ‘tarım zirvesini’ yapan sivil toplum kuruluşu olarak Feyz Hayvancılık Sahibi ‘Aydın Çiftçi’ Sencer Solakoğlu’na yapıldığı iddia edilen haksızlığa karşı tepkisini bildirmeyi bir borç bilir. Sencer Solakoğlu, Türkiye ve dünyada modern çiftçiliğin gereklerini yerine getiren, bu anlayışla memlekete hizmet etmeyi şiar edinmiş, bilimi önemseyen ve uygulayabilen, diğer çiftçilere feyz olacak verimliliği yakalamış örnek bir vatandaş, girişimci, sivil toplum kuruluşu başkanıdır. Sencer Solakoğlu’nun devlet desteklerinden 5 yıl süreyle men edilen Feyz Çiftliği’nde; Türkiye günlük ortalama süt verimi 18-22 kilogram iken 39,5 kilogram süt elde ediliyor. Türkiye’de inek sütünde ortalama yüzde 3,3 yağ ve yüzde 3,2 protein baz alınırken,  Feyz çiftliğinde yağ oranı yüzde 3,75, protein yüzde 3,3 seviyesinde. Türkiye'de dekar başına mısırda ortalama verim 1,000 kilogram iken, Feyz Çiftliği 2 bin kilogram verim almış. Feyz Çiftliği’nde buğday silajında dekar başına 3 bin 500 kilogram verim, kuru ot tarafında ise dekar başına 1,000 kilogram ürün alıyor. Birçok işletme, ‘Ari İşletme Sertifikası’ alamazken, Feyz Çiftliği Ari İşletme Statüsü’nde ve Avrupa standartlarında üretim yapan istisna işletmelerden bir tanesi” diye konuştu.

Yanlış uygulamaları eleştirmenin demokrasinin gereği olduğunu dile getiren Sinacı, “Toplumu bildikleri doğrultusunda daha iyiye yönlendirmek, Tarım ve Orman bakanlığınca yapılan ‘yanlış’ uygulamalara dikkat çekmek, TUSEDAD gibi bir meslek kuruluşu başkanının ‘Aydın Namusu’nun’ gereğidir. Yapılan eleştiriler Tarım ve Orman bakanının kendisine yönelik olmadığı ve yapıcı olduğu sürece dikkate alınması ve gereğinin yapılması beklenir. Fakat kamuoyuna yansıyan haberlere göre

TUSEDAD başkanı olması ve “aydın namusunun”  gereği olarak yaptığı uyarılar, Sencer Solakoğlu’nun tarım ve orman bakanlığı müfettişleri vasıtasıyla ‘hedefe’ konmasıyla sonuçlanmıştır. 5 yıl süre ile devlet desteklerinden mahrumiyet cezası aldığı iddiası memlekete yatırım heyecanı ile iş yapan bizleri gelecekle ilgili umutsuzluğa sürüklemiştir. Feyz alınacak çiftlik uygulamalarıyla topluma örnek olan Sencer Solakoğlu’na yapılan haksızlığa tepkimizi bildirmeyi yine Aydın Namusu’nun’ gereği olarak görüp ve üyelerimizle birlikte ‘feyz’ almak üzere Feyz Çiftliği’ne bir ziyaret düzenledik. Ev sahipliğinden dolayı teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Ziyaretten dolayı teşekkür eden TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu da, ASKON Konya Şube yönetimine çalışmalarında başarılar diledi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.